Kaple sv. Maří Magdaleny

Nábřeží Edvarda Beneše nepatří mezi nějaké oblíbené turistické trasy, zabrouzdají tam převážně jen ti, co míří z či na Letnou. Pro cesty na Hrad jsou mnohem hezčí cesty, kde není až tolik automobilového ruchu. Přesto i zde můžeme najít zajímavé architektonické památky. Mezi ně i patří pozdně renesanční (někdy se uvádí raně barokní) kaple svaté Maří Magdaleny.

Autor této docela nenápadné stavby není znám. I ohledně jejího vzniku existují jen dohady. Podle jednoho její původ je spojen s vinicí, kterou v roce 1628 zakoupil Felix Had z Proseče, perkmistr hor viničních a obecní starší. Ten měl o sedm let později při viničním lisu postavit malou kapličku, kterou nechal zasvětit Nanebevzetí Panny Marie. Měla s ní být spojena nadace financovaná z příjmu z tehdejšího přívozu pod Letnou (nesmíme zapomínat, že v Praze byl tehdy jen Karlův most). S během času se jí mělo začít říkat kaple Maří Magdaleny.

Podle druhé verze kaple měla být založena proboštem cyriackého kostela sv. Kříže na Starém Městě Janem Chrysotomem Trembským v roce 1635 (obě verze se shodují v době vzniku – za pravděpodobnější se považuje cyriacký původ). Od začátku měla být zasvěcena svaté Maří Magdaleně. Během třicetileté války byla údajně opěrným bodem Švédů, kteří kryti za jejími masivními zdmi ostřelovali druhý břeh Vltavy. Na začátku sloužila vinařům cyriaků a vorařům a to až do roku 1784, kdy ji nechal Josef II. v rámci svých velkých náboženských reforem zrušit. V devaténáctém století byla používána jako sklad dřeva, uhlí a později dokonce i jako holubník a chlívek majitele blízké plovárny. Náboženským účelům začala sloužit v roce 1908, kdy se o ni začala starat starokatolická církev.

Budova byla dříve v trochu jiném místě. V roce 1956 došlo k rozšiřování silnice pod Letnou a budova byla během dvou dnů posunuta o třicet metrů proti proudu (uvádí se, že šlo o první přesun historické památky – zděné budovy – v historii našeho státu). V padesátých letech byla vyzdobena vitrážemi, které místo aby zobrazovaly tradiční náboženské motivy, ukazuje jak probíhal tento tehdy unikátní přesun a historie okolí budovy. V roce 1984 došlo k rekonstrukci stavby.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.