Hotel a kavárna Imperial

Budova hotelu (a v přízemí i mediálně slavné kavárny) Imperial se nachází na nároží ulic Na Poříčí a Zlatnická v Praze 1 Novém Městě. Tato stavba patřila k významnějším svého druhu již v meziválečném období a architektonicky jde o krásnou ukázku architektury ze začátku dvacátého století.

Nejstarší doloženou stavbou na místě dnešního hotelu Imperial byl nákladnický dům spolu se sladovnou, který se zde nacházel v roce 1383. Stavba v tomto místě byla poničena na samém sklonku třicetileté války a i o šedesát let později je uváděna jako dosti poničená a zpustlá. Na konci první třetiny století osmnáctého byla stavba rekonstruována a k další přestavbě došlo i o sto let později v roce 1840. Tehdy se zde nacházel dům a hostinec U Černého orla. Po Anně Náprstkové dům v druhé polovině devatenáctého století zdědil Vojtěch Náprstek, který z něj učinil majetek nadace Českého průmyslového muzea. Hotel U Černého orla byl zbořen v roce 1913 a v témže roce zde byla zahájena stavba velké nárožní čtyřpatrové budovy podle projektu architekta a stavitele Jaroslava Benedikta. A tak vznikl velmi známý hotel Imperial, jehož majitelem byl Alois Kolář, který se pro stavbu rozhodl poté, co prodal svůj hotel Paříž na Starém Městě.

Přízemí hotelu Imperial se známou kavárnouPro tento hotel s kapacitou přibližně dvě stě padesát lůžek byla velkým požehnáním blízká poloha Státního a později Masarykova nádraží. Také zde fungovala velmi živá a oblíbená kavárna. Interiér hotelu je možné do dnešních dnů obdivovat například ve filmu Kristián z roku 1939. Po vítězném únoru byl hotel samozřejmě znárodněn. Jako restaurant a ubytovací kapacity sloužil i nadále, ale ten divný buržoazní název Imperial již nenosil. Stal se z něj Dům rekreace ROH. Po listopadu 1989 došlo k částečné restituci, ale různé právnické tahanice zabránily okamžité (a také již naplánované) velké rekonstrukci. Citlivá rekonstrukce obnovující dřívější podobu interiérů byla zahájena až v roce 2005 a dokončena byla o dva roky později. Tehdy bylo i otevřeno zdejší slavné Café Imperial, které sice dnes je spojováno s kuchařem Zdeňkem Pohlreichem, ale dříve bylo spíše v povědomí kulturní veřejnosti  s asi přeci jen významnějšími jmény, jako Zdeněk Jirotka či Franz Kafka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.