Kaple svatého Karla Boromejského

Kaple sv. Karla Boromejského se nachází v ulici Vítkova poblíž Křižíkové v pražském Karlíně.  Dá se říci, že tato kaple je jakousi sestřičkou blízkého kostela Cyrila a Metoděje, neboť její přímý předchůdce byl vysvěcen ve stejný den, jako on.

Doba vysvěcení, neboli 18. října roku 1863, ukazuje, že se jedná o relativně mladou stavbu. Tato kaple vznikla z iniciativy kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského (neboli tak zvaných boromejek), které si ve zdejší Křižovnické ulici (toto je starší název ulice Křižíkova, ačkoliv si jména jsou podobná, stejný původ nemají. Pan Křižík byl český vynálezce a křižovníci s červenou hvězdou byli čistě českým rytířským řádem – který mimochodem v Karlíně zřídil první dětskou opatrovnu v Čechách) zřídili sirotčinec a souběžně školu pro vyučování dívek. Přesunuly sem svou činnost z Řep, kde pro různé, zvláště zdravotní, problémy ji musely ukončit. Nejdříve si ve zdejší Opatrovně pro náboženské potřeby upravily jednu místnost (to je to co vysvětil arcibiskup Bedřich kardinál Schwarzenberg), později ale k pořízené budově dostavěli nové křídlo a poté ještě další přístavbu, ve které vznikla přímo kaple. Ta byla vysvěcena 4. listopadu tři roky po vysvěcení první kapličky a svěcení opět provedl pražský arcibiskup. Sirotčinec svou funkci plnil velmi dlouho, jeho činnost skončila až po druhé světové, kdy zde na čtyři roky byl umístěn Patentní úřad. Později ale dětem stavba sloužila znovu. Byla zde zřízena mateřská škola a jesle. V této situaci se vlastně příliš nezměnilo ani po tzv. sametové revoluci – jen v roce 1991 byla kaple sv. Karla Boromejského vyhlášena kulturní památkou. Majetek byl sice na základě restitučního zákona vrácen boromejkám a ty ho věnovaly salesiánkám, jenže ty zde v roce 1993 zřídily jak mateřskou školu tak i dívčí katolickou školu. Škola je to speciální, jde instituci pro handicapované nebo těžko vychovatelné dívky, které se zde učí praktickým oborům, nevyžadujícím velké studijní úsilí ale spíše zručnost a nebo svědomitost. Jak škola tak kaple byly stejně  jako celý Karlín silně postiženy záplavami v roce 2002. Stavba byla ale řádně opravena Boromejského kaple byla vysvěcena znovu v roce 2007.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 8 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Kaple svatého Karla Boromejského

 1. karlinak napsal:

  kaple je ve Vítkově ulici!

  • np napsal:

   Máte samozřejmě pravdu, nevím proč to vypadlo, i ta věta byla špatně. Přepsáno.

 2. Milan Zábranský napsal:

  Máte v kapli stále vyřezávaný betlém od řezbáře Beka z roku 1939 a je možné ho o Vánocích vidět? Děkuji předem za odpověď.

Komentáře nejsou povoleny.