Loreta

Pražská Loreta (oficiálně jde o Kostel narození Páně) patří  k jedněm z nejzajímavějších a zároveň také nejnavštěvovanějších památek, jaké Praha, či možná přesněji Hradčany, mohou nabídnout. Nachází se na Loretánském náměstí naproti majestátní budově Černínského paláce.

Idea Svaté chýše (mělo jít o dům panny Marie přenesený z Palestiny) pochází ze třináctého století. Původní se nachází v Loretu, které je díky ní jedním z významnějších poutních míst Itálie. Tyto stavby se díky jezuitům začaly od šestnáctého století šířit do celé Evropy a říkalo se jim lorety. Po bitvě na Bílé hoře se Kateřina z Lobkowitz rozhodla, že jedna taková vznikne i na pražských Hradčanech. Samotná svatá chýše vznikla v letech 1626 až 1627. Protože šlo o poutní místo, bylo nutno postupně popřemýšlet i o pohodlí návštěvníků. Proto v letech 1634 až 1640 zde byly podle projektu B. B. Orsiho postaveny i ambity, které postupně začaly doplňovat i kaple (první, která byla zasvěcena Panně Marii Bolestné vznikla v roce 1688 a vytvořila tak nové místo pro vzácnou sochu Piety, která pochází z druhé poloviny čtrnáctého století).

Loreta byla průběžně zdokonalována a zkrášlována těmi největšími umělci své doby. Jednou z největších cenností, která se zde nachází je loretánská klenotnice. V ní jsou různé monstrance z drahých kovů i kamenů a jiné vzácné liturgické předměty. Za nejvzácnější (přinejmenším z finančního hlediska) je považována diamantová monstrance, která vznikla v letech 19696 až 1699 ve Vídni, na které je umístěno více jak šest tisíc diamantů a váží více jak dvanáct kilogramů. Druhou velmi dobře známou raritou je samozřejmě loretánská zvonkohra, která vznikla v letech 1694 až 1695. Průčelí a fasáda této budovy zase je dílem architekta K. I. Dientzenhofera, kterého se dá bez příliš velké nadsázky označit za synonymum unikátního pražského baroka. Interiéry Lorety byly upravovány ještě v devatenáctém století a poslední významnější zásah do budovy se odehrál v šedesátých letech století dvacátého, kdy zde byla pro veřejnost postavena nová klenotnice.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.