Nuselská radnice

Nuselská radnice, ve které se dnes nachází reprezentační část OÚ MČ Praha 4, je velmi hezká novorenesanční stavba z počátku dvacátého století. Její čelo hledí do Táborské ulice, z boku ji obklopuje zeleň náměstí generála Kutlvašra.

K povýšení osady Nusle na město došlo na přelomu roku 1898 a 1889, kdy bylo povýšeno předposledním rakouským císařem Františkem Josefem. Ale výstavba moderní radnice byla zahájena až o deset let později (do té doby radní zasedávali v různých pronajatých místnostech) a ukončena v roce 1909. Stavbu prováděla firma J. Benedikta a byla vytvořena v tehdy stále ještě módním, ale postupně již mizícím historizujícím stylu. Nuselská radnice tehdy měla ukazovat význam Nuslí jako samostatného města. Stopy po tomto nadšení z vlastního významu lze najít na věžičkách s písmeny M a N, které znamenají Město Nusle či v nápisu  Nusle sobě. Samostatným městem ale nebyly dlouho. V roce 1922 byly připojeny k Praze spolu s Michlí a Krčí a staly se šestnáctou čtvrtí metropole. V roce 2009 byla ukončena celková rekonstrukce radnice, byla přizpůsobena moderním potřebám, včetně bezbariérového přístupu a zároveň zde byla spojena krása původních architektonických řešení s tím nejlepším co moderní design může nabídnout.

Zajímavé je i náměstí, kterého se Nuselská radnice dotýká svým bokem. Nyní je pojmenováno po generálovi Karlu Kutlvašrovi, hrdinovi z legií i protinacistického odboje. Jeho busta konec konců budovu zdobí. Jenže jméno tohoto vojáka odsouzeného bolševiky za velezradu na doživotí (vyšel na svobodu díky amnestii v roce 1960) náměstí neneslo pořád. Od šedesátých let bylo pojmenováno podle Pařížské komuny, krátké revoluční události v roce 1871, která byla po porážce utopena v krvi desetitisíců. Před tím bylo pojmenováno po Legionářích (překvapivě tento název dokázal vydržet nejhorší stalinistická léta po převratu v roce 1948). Za protektorátu bylo nazváno Cyrilovo, podle jednoho ze slovanských věrozvěstů a k přejmenování došlo proto, že jméno Františka Palackého, které neslo před rokem 1940, se příliš nezamlouvalo novým německým pánům.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 4 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.