Palác Lažanských je impozantní novorenesanční stavba, která se nachází na nároží Smetanova nábřeží a Národní třídy na Starém Městě v Praze 1. Dnes se zde nachází část prostor FAMU a v přízemí je jedna ze slavnějších pražských kaváren Slávie.
Palác Lažanských byl ve středověku již za staroměstskými hradbami. Kolem čtrnáctého století zde existovala lázeň. Ačkoliv zdejší budovy téměř přiléhaly ke Starému Městu, v šestnáctém století byly administrativně přiřčeny Novoměstským. Ti lázeň, která se nazývala Písaná, prodali v roce 1689 křižovnickému řádu. Lázeň byla zrušena a místo ní zde byla doslovně během několika let postavena nemocnice, či jak se tehdy říkalo špitál. Nemocnice byla zrušena během reforem Josefa II v roce 1784. Stavby patřily křižovníkům ještě v první polovině 19. století, kdy je odprodali městu. To, v rámci výstavby řetězového mostu, se rozhodlo také upravit zdejší nábřeží a vytvořit vlastně jeho dnešní podobu. Je jasné, že tomu musely padnout jakékoliv tehdejší budovy, které ambiciózním plánům překážely.
Novorenesanční stavbu si zde objednal hrabě Prokop Lažanský, velmistr zednářského řádu U devíti hvězd. Autorem návrhu byl V. I. Ullman a stavbu realizoval František Havel, který se mimo jiné také podílel na výstavbě Národního divadla. Palác byl postaven v letech 1861 až 1863. V roce 1881 bylo pronajato přízemí paláce restauratérovi Václavu Zoufalému, který zde založil kavárnu s názvem … Velká Slavie. Kavárna se stala jedním ze společenských center našeho hlavního města a scházelo se v ní mnoho významných osobností z Čech i ze zahraničí. K menším úpravám Slavie došlo v roce 1907 a později na začátku třicátých let bylo ještě změněno její průčelí. V osmdesátých a devadesátých letech došlo k dalším úpravám a opravám tohoto slavného místa. Zbylá část budovy je spojena s naší filmovou tvorbou. Najdeme v ní školu, která dala světu takové jméno, jako například Miloš Forman. Řeč je samozřejmě o FAMU. Kromě Paláce Lažanských tato fakulta Akademie múzických umění ještě využívá budovy v Klimentské ulici.