Palackého most

Palackého most spojuje Nové Město a Smíchov a nebo také stejnojmenné čili Palackého náměstí a ulici Lidická. Jedná se o třetí nejstarší pražský most – i když stejně dobře je možno ho označit za most čtvrtý (a dokonce i pátý), vše záleží, jak počítáme předchůdce, které stávaly na místě dnešních mostů.

O stavbě nového mostu se začalo rozhodovat, když díky rychlému rozvoji levobřežní Vltavy a zvláště průmyslu na Smíchově, řetězový most Františka I. přestal postačovat. A přívoz, který v těchto místech fungoval, byl pro moderní město už úplně nedostatečným řešením. Proto bylo v roce 1871 založeno družstvo, které chtělo most postavit. Jednou z podmínek, které vzniklá společnost měla, bylo to, že po dobu devadesáti let bude moci na novém mostě vybírat clo. Stavba byla zahájena v roce 1876 a už před Vánocemi v roce 1978 byl most slavnostně předán veřejnému užívání (bylo to ale na dvakrát, nejdříve symbolicky prvního prosince a poté po ukončení všech kamenických prací o dvacet jedna dní později). Původní rozměry díla bylo necelých 229 metrů délky, jedenáct a půl metrů šířky (pro vozovku bylo určeno sedm a čtvrt metru). Most se rozkládá na sedmi klenbách, které jsou stejně jako pilíře vyrobeny z barevných žulových kvádrů.

Most byl pojmenován podle velmi významného českého historika a politika, jakým byl František Palacký. Most měl již de facto od momentu vzniku jeden základní problém. Tou byla jeho nedostačující šířka. Dlouho se plánovalo různá rozšíření, jedno z roku 1912 navrhovalo přidání klenbového pásu na straně proti proudu Vltavy. Ale na konec k přestavbě došlo až mnohem později. Paradoxně tomu pomohl konec druhé světové (tehdy došlo samozřejmě k přejmenování, národní buditel Palacký se okupantům nehodil, a proto se most nazýval Mozartův), kdy most byl dosti vážně poničen spojeneckým bombardováním. A proto při opravách došlo nakonec v letech 1950 až 1951 i k jeho rozšíření o jeden a čtvrt metru na každou stranu.  Při náletu byly také poničeny sousoší, jejichž autorem byl jeden z našich nejvýznamnějších sochařů Josef Václav Myslbek, ty se ale po opravě již na most Palackého nevrátily, byly přemístěny na Vyšehrad.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 2, Praha 5 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.