Radnice Prahy 3 – Žižkovská

Radnice městské části Praha 3, původně radnice Žižkovská, je velmi hezká neobarokní stavba, kterou určitě podle exteriéru můžeme považovat za jedno z nejhezčích sídel zastupitelů pražských čtvrtí. Její průčelí ční do Havlíčkova náměstí.

Dnešní, rozhodně historicky působící budova radnice Prahy 3, nebyla první stavbou plnící tuto funkci na Žižkově. Nejdříve, v dobách kdy Žižkov byl součástí Vinohrad, to samozřejmě řešilo vinohradské sídlo. Ale v roce 1875 došlo k rozdělení města a samostatný Žižkov potřeboval nějaké přístřeší pro svého starostu. Obecní úřad nejdříve úřadoval v ulici Pod Vítkovem, v domě číslo popisné 544, ale byl tam jen velmi krátce. Již následující rok se přesunul na Prokopovo náměstí číslo popisné 100. Sídlo nejdříve radnice sdílela s Občanskou záložnou, ta ale zkrachovala a její prostory Žižkov odkoupil. Po povýšení Žižkova samozřejmě jednou z prvních starostí hrdých radních bylo reprezentativní sídlo. To co bylo dobré dříve, najednou již nevyhovovalo. Pro výstavbu byl určen pozemek na Basilejském náměstí a jeden z radních, Jan Šimáček, vypracoval plány. Stavba byla zahájena v roce 1889 a ve stejném roce byla také dostavena.

Ke otevření pro radní došlo po ukončení většiny dokončovacích prací a vybavení interiérů 9. prosince roku 1890 (radnice na krátko před tím úřadovala ve škole na stejném náměstí).  Veřejnost mohla služeb radnice využívat až o rok později. Úřednictvo má tendence bobtnat a proto nově postavená budova brzy přestala vyhovovat všem požadavkům, které Žižkov najednou měl. Neřešilo se to ale stěhováním. Obec zakoupila sousední dům, nechala ho vybořit a na jeho místě postavila nové křídlo.  Stavba proběhla v letech 1910 až 1911. Po jejím ukončení ale došlo k dalšímu přestěhování. To bylo ale již, jak bychom dnes řekli, pouze virtuální. Adresa se změnila, ale místo ne, tehdy totiž došlo k přejmenování Basilejského náměstí na náměstí Havlíčkovo. Radnice byla v průběhu časů různě upravována a v roce 1997 získala další sousedící dům v Lipanské ulici. Tehdy také došlo k velké rekonstrukci, která byla spojena i s návratem k historické podobě, kterou mírně pozměnil, či možná přesněji poškodil, jak zub času tak i některé stavební zásahy. Dnes plní funkci radnice městské části Praha 3.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 3 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.