Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Praha svým návštěvníkům nabízí nejen zajímavou architekturu, ale je zde umístěno i velké množství různých muzeí, kde je možno obohatit své znalosti a vědomosti. Mezi jedno z nejzajímavějších, ale masovým turistou často opomíjených, patří i Uměleckoprůmyslové muzeum na Palachově náměstí poblíž Rudolfina.

Jeho historie začíná přibližně kolem poloviny devatenáctého století. Česká republika byla průmyslovým centrem státu. Zlaté české ručičky, suroviny, infrastruktura i prostě tradiční podnikavost  obyvatelstva stály za velkým úspěchem tohoto regionu. A úspěchy samozřejmě vyžadují i pomníky spojené s prezentací. Proto v roce 1867 Obchodní a živnostenská komora se rozhodla dát podnět k založení muzea. Konalo se několik prezentací uměleckoprůmyslových výrobků, od roku 1875 byla i stálá menší exposice v paláci z Progresů, ale skutečné muzeum bylo založeno až v roce 1884 či možná přesněji v lednu 1885, kdy tyto plány schválilo i ministerstvo ve Vídni. Dočasné prostory pro exponáty byly zapůjčeny Rudolfinem a průběžně se začala plánovat i stavba vlastní reprezentativní budovy. Nejdříve byl zakoupen pozemek, který tvořila část Židovského hřbitova a dva domy a později architekt J. Schulz vypracoval návrh stavby v novorenesančním stylu. Výstavba byla zahájena v roce 1897 a dokončena o rok později i když na otevření bylo nutno čekat ještě dva roky než bylo vybaveno všemi žádanými exponáty. K tomu došlo během oslav padesátého výročí založení Obchodní a živnostenské komory na konci roku 1900.

Sbírky Uměleckoprůmyslového muzea úspěšně rostly a to jak na konci rakouské monarchie tak i po založení samostatné Československé republiky. Před druhou světovou se rozšířily i o majetek lidí, kteří odcházeli do emigrace. Během protektorátu byly exponáty schovány na mnoha bezpečných místech, aby je nezabrala chamtivá ruka nacistických mocipánů. Ti samotné muzeum zabavili v roce 1943 pro své účely a to se k původní činnosti vrátilo až po válce. Tehdy se sbírky začaly rozšiřovat i o předměty, které pocházely z poválečných konfiskací. Uměleckoprůmyslové muzeum spravuje dneska více než čtvrt milionu různých exponátů a vystavuje je nejen ve své hlavní budově, ale také v několika dalších objektech. Součástí muzea je také rozsáhlá knihovna.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.