Bezovka

Název Bezovka je dnes spojen s moderními betonovými monstry poblíž ulic Ondříčkova a Táboritská. Už  asi jen málo pamětníků ví, že původně se jednalo o velmi hezkou starou viniční usedlost a později zábavné kulturní centrum Žižkova.

Kdy zde vznikla první stavba není přesně známo. Některé prameny dokonce uvádí, že zde kdysi mohl být dokonce i mlýn, ale jasná a doložená je pouze existence viniční usedlosti. Vinice kolem Prahy byly kdysi velmi obvyklá věc, najedeme je ve více pražských čtvrtích. Dá se říci, že obepínaly Prahu jakýmsi prstencem – byly jak v Libni, tak napříč na Smíchově, réva se pěstovala v Šárce tak i po úhlopříčce právě na Žižkově. Rozhodnutí osázet okolí Prahy vínem má velmi staré kořeny, pochází ze čtrnáctého století, kdy šlo o jeden z výnosů Otce vlasti Karla IV.

Ale zpátky k Bezovce. Toto již dosti zchátralé sídlo pořídil zámožný statkář z Olšan Guttling v roce 1875.  Rozšiřování zemědělské produkce ale neměl v plánu. Místo toho se rozhodl, že budovu přestaví na restauraci s velkým sálem. Co si předsevzal, to zrealizoval a tak vznikla Bezovka jako společenské a také kulturní centrum nově vzniklého, rozdělením Vinohrad, samostatného Žižkova. Šlo o honosnou jednopatrovou stavbu, která byla obklopena zahradou s jezírkem. V létě se zde konaly ohňostroje a celý rok byla restaurace svědkem různých zábav, koncertů, plesů ale také i vážných politických shromáždění, pro které byl zdejší velký sál ideální. V roce 1908 Bezovka změnila majitele. Zakoupila ji žižkovská obec a plánovala jejího původního ducha ještě více rozvinout a vytvořit zde plnohodnotné kulturní centrum i s divadlem. Plány to byly sice krásné, ale přišla první světová válka a na podobné aktivity už nebyla chuť a hlavně se nedostávalo peněz, které rakouské mocnářství potřebovalo na boj s Ruskem a Itálií. A po válce byla už úplně jiná situace. Navíc se Praha začala měnit a nabobtnávat i o okolní města. Tím se také měnily plány na dopravní komunikace. Rohodlo se, že Prokopova ulice, na jejímž konci Bezovka stála, bude propojena s Olšanským náměstím. Bezovku se proto v roce 1936 zbouralo a … plány realizovalo o třicet let později.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 3 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.