Císařská louka

Císařská louka je téměř dva kilometry dlouhý ostrov, který se nachází na pražském Smíchově de facto naproti Vyšehradu – ze kterého je na tuto bývalou louku a dnes ostrov opravdu velmi hezký výhled.

Na začátku června léta páně 1297 došlo poblíž prahy na velké louce za Malou Stranou ke slavnostní události. Tehdy na český trůn oficiálně (vládl již dříve) nastoupil král Václav II. Do Prahy se tehdy sjela šlechtická elita ze střední Evropy a zájem byl tak veliký, že pro tyto účely prostě nevyhovovala žádná hodovní síň či městské tržiště. Proto „všichni jeli k obědu na místo jim připravené, kteréž bylo na polích a lukách mezi Petřínem a Zlíchovem na břehu Vltavy.“ Kromě svatby se zde odehrávaly různé tehdejší rytířské kratochvíle a zábava trvala celý den až do noci. Její náročnost byla tak veliká, že mladá panovníkova manželka, oslabená předchozím porodem, se vyčerpala tak, že dva týdny po korunovaci zemřela. Díky této slavné události, jakou byla ona korunovace se dlouhou dobu tomuto místo říkalo Královská louka a později se název změnil na Císařská. Šlo o oblíbené výletní místo Pražanů. Dokonce se ze zdejších písků v 19. století rýžovalo zlato.

Z louky se stal ostrov díky lidské činnosti. Po katastrofálních povodních, které na konci devatenáctého století poškodily i Karlův most, došlo k realizaci plánu na výstavbu vorového přístavu – právě stržené vory způsobily poničení jedné z našich nejvzácnějších historických památek. Práce byly zahájeny v roce 1899 a ukončeny o čtyři roky později. Během nich a díky vytěžení více jak půl milionu metrů krychlových zeminy vznikl nejen Smíchovský přístav (tedy přesněji tehdy šlo o přístav císaře Františka Josefa, ale je jasné že takovýto monarchistický název nemohl přežít vznik nové republiky), ale také nový ostrov, kterým byla od Smíchova odříznutá Císařská louka. Dnes je tento ostrov velmi oblíbeným rekreačním místem, které má dobře rozvinutou infrastrukturu pro konání různých volnočasových aktivit, včetně různých festivalů a kulturních událostí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 5 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.