Gymnázium Jana Nerudy Hellichova

Gymnázium Jana Nerudy, které se nachází v ulici Hellichova na pražské Malé Straně je jedním z nejstarších českých gymnázií. Své jméno nyní nese po jednom z nejvýznamnějších českých literátů devatenáctého století.

Svou historii gymnázium Jana Nerudy začal v pronajatých prostorách ve Vratislavském paláci v malostranské ulici na Tržišti (ta je dnes nejznámější asi díky tomu, že tam má své sídlo americké velvyslanectví). Vyučování začalo v říjnu roku 1865 a zakladatelem nové školy bylo město Praha. Pronajaté prostory nepříliš vyhovovaly potřebám nové vzdělávací instituce a proto se brzo začalo hledat, kde by mohla vzniknout nová budova, která bude ušita gymnáziu na míru. To bylo nalezeno opodál, v ulici Novodvorská, která se dnes nazývá Hellichova. Původní dům byl v roce 1875 stržen a ještě stejný rok zde začala vznikat novorenesanční stavba podle návrhů Josefa Srdínka a Arnošta Jenšovského. Stavba trvala, zvlášť když si to porovnáme s podobně honosnými veřejnými stavbami dnes, velmi krátce. Již po roku a čtvrt, v září 1876 byla kolaudována a na začátku října gymnázium vysvětil pražský arcibiskup (v budově byla vystavena kaple, která byla zasvěcena našemu patronu svatému Václavovi – tato kaple byla samozřejmě během komunistické vlády v roce 1950z rušena a místnost od té doby sloužila jako aula).  Budova byla moderně a honosně řešena, náklady na její výstavbu byly i s cenou pozemku více jak čtvrt milionu zlatých.

V meziválečném období zde bylo zrušeno gymnázium a zůstala jen reálka. V roce 1934 byl vzdělávací institut pojmenován podle Jana Nerudy – šlo o sté výročí jeho narození. V druhé polovině dvacátého století se zde rozvinulo více mimoškolních aktivit, včetně divadelního či hudebního kroužku. V roce 1971, téměř sto let po dokončení stavby bylo nutno provést generální rekonstrukci, během které bylo vzdělávání na čas přesunuto na Prosek. Na začátku devadesátých let bylo gymnázium Jana Nerudy ještě jednou mírně stavebně upraveno, tentokrát došlo k vytvoření půdní vestavby. Od druhé poloviny devadesátých let je gymnázium také osmileté.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.