Divadlo na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech neboli Vinohradské divadlo se nachází na Náměstí Míru v Praze 2 vedle krásného neogotického kostela svaté Ludmily.

Idea druhého kamenného divadla v Praze, které by bylo doplněním (či spíše lokálně patriotickou konkurencí) k Národnímu divadlu, vznikla již někdy před rokem 1892, kdy vinohradští zastupitelé schválili žádost o koncesi na stálé české divadlo. V roce 1902 městští zastupitelé Vinohrad rozhodli znovu, tentokrát již přímo o výstavbu. Po drobných peripetiích s pozemkem byla vypsána architektonická soutěž (protože stavba divadla na Vinohradech byla vlasteneckým počinem, jednou z podmínek byla slovanskost architektů), kterou vyhrál architekt Jan Čenský (na stavbě se ještě později podíleli stavitelé Jan Majer a Josef Veselý). Stavba byla povolena v roce 1904 a základní kámen byl položen 28. září 1905. Během stavby došlo k několika změnám, ten nejvýznamnější a viditelný hned na první pohled je posun stylu.

Honosná stavba Vinohradského divadlaPůvodně mělo být Vinohradské divadlo neorenesanční stavbou, ale na konec zvítězila tehdy módní a moderní secese. Ještě před otevřením divadla došlo k další významnější změně, městští zastupitelé Vinohrad rozhodli, že kromě divadla zde bude i opera, což ale vyžadovalo změnit jak stavěné prostory pro orchestr, tak připravit zázemí pro tuto činnost. K slavnostnímu otevření tehdy Městského divadla na Královských Vinohradech – tento název vydržel i po vzniku Velké Prahy v roce 1922, změna nastala až v roce 1929 – došlo 24. listopadu roku 1907 (opona byla dokončena ale až o rok a čtvrt později). K rekonstrukcím a zdokonalování divadla (například přibyl kruhový horizont či pohyblivý portál) došlo v letech 1924, 1927 a 1938. Blízko konce druhé světové, v únoru 1945 bylo divadlo zasaženo dvěmi leteckými pumami, ale bylo rychle opraveno. V poválečném období docházelo k dalším změnám názvů v roce 1945 bylo Divadlo J. K. Tyla přejmenováno na Městské divadlo na Vinohradech, v roce 1950 se stalo z něj Divadlo československé armády o pět let později Ústřední divadlo československé armády aby o dalších pět let později se vypustilo slovo ústřední a v názvu armáda zůstala až do roku 1966. Tehdy bylo divadlo snad již definitivně přejmenováno na Divadlo na Vinohradech.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 2 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.