Dům U červeného lva

Dům U Červeného lva (taktéž bývalý hostinec V lázních), který vznikl spojením několika dřívějších staveb je klasicistně přestavená stavba, jejíž kořeny sahají přinejmenším do čtrnáctého století. Nachází se v Praze 1 na Malé Straně v ulici Lázeňská.

První písemné zmínky o nějaké zdejší stavbě pochází z roku 1345, kdy se zde nacházela lázeň patřící johanitům, vlastnícím zdejší pozemky. Ale určitě nebyla jediná, gotické sklepy naznačují, že zde stálo více různých budov. V budově je dokonce kousek románské zdi, která nám naznačuje, jak rozlehlé byly opevněné majetky johanitského řádu. K první velké známé přestavbě jedné ze staveb došlo po roce 1510, kdy byly dokoupeny i okolní pozemky a v letech 1526 až 1535 byl zde honosně přestaven celý dům. Ještě během celého šestnáctého století se ale na místě, kde je dnes dům U červeného lva, nacházely ještě další dvě budovy. Jednak stále zde byly lázně a navíc i nějaký další střední dům. K spojení došlo až v druhé polovině sedmnáctého století.

Vznikl zde hotel s lázní (a to ne jen tak nějaká ubytovna, ale stavba, kde byl hostem i ruský car Petr Veliký), kde byla dokonce provozována i opera. Podle údajů z první poloviny osmnáctého století bylo zde jednatřicet pokojů a stáje pro padesát koní. Stavba ruské hosty asi přitahovala, v roce 1800 zde byl v nově rozšířeném hlavním sálu (o nějž se zasloužil Palliardi) pořádán velký ples na počet generála Suvorova, známého také jako řezník Prahy (jde o dnešní část polské Varšavy Praga). V devatenáctém století jako hotel sloužila jen část stavby, ve zbytku byly různé dílny a také nájemní byty. Ve třicátých letech téhož století byla stavba zvýšena o další patro a také byla upravena průčelní fasáda. Měl tehdy zde vzniknout i pivovar, ale jeho výstavba nakonec nebyla schválena. Ještě na konci devatenáctého století byly zakázány přestavby hlavního sálu, který byl považován za vzácnou památku, ale toto rozhodnutí bylo zrušeno v roce 1928 a místo něj vznikly byty.  V dnešní době se v budově mimo jiné nachází oblíbený klub Zanzibar.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.