Dům U Zlatého melounu (Chotkovský)

Dům U Zlatého melounu, který bývá také občas nazýván Chotkovský, se nachází v Michalské ulici číslo 12 na pražském Starém Městě. Název získal podle melounů, které se kdysi v Michalské prodávaly – tehdy se také jí říkalo Melounová.

Dům U Zlatého melounu vznikl přestavbou dvou středověkých domů. Ty vznikly někdy kolem třináctého století. Ze severního se zachovaly gotické sklepy, jižní připomíná objevený gotický portál – i když tato stavba měla románské základy. Obě starší stavby byly během renesance a baroka modernizovány a upravovány.

Severní dům, který se od patnáctého století nazýval U Melounů (a ještě před tím U Kryštofa), zakoupil v roce 1706 hrabě Jan Nepomuk Rudolf Chotek (jméno tohoto rodu se odráží i v druhém názvu stavby). Jednalo se tehdy o čtyřkřídlý palác s nádvořím (do této podoby ho přestavěl Vilém s Valdštejna). Vedlejší stavbu kolem roku 1760 dokoupil jeho syn Karel. Český purkrabí domy spojil velkým schodištěm, stavebně sjednotil ve stylu pozdního baroka (ale s jak na tu dobu velmi jednoduchou fasádou) a zvýšil původní jižní budovu o jedno patro. Další slavné období zažil již sjednocený dům na začátku druhé čtvrtiny devatenáctého století. Od roku 1828 zde byla založena slavná Linkova taneční škola. Tu stvořil Hynek Link  a rozvinul jeho syn Karel, slavný taneční mistr a skladatel. Do tanečních sem chodili například Adolf Heyduk, Vítězslav Hálek či Jan Neruda. Ten poslední se zde na kurzu seznámil v roce 1851 s Annou Holinovou, která je označována za jeho první velikou lásku.

V roce 1958 byl dům prohlášen za národní kulturní památku a na začátku osmdesátých let dvacátého století byl památkově rekonstruován. V dnešní době nabízí své prostory jako kanceláře k pronájmu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.