Hlavní pošta

Hlavní pošta je majestátní novorenesanční stavba, která se nachází v Praze 1 na Novém Městě. Umístění je mírně k její škodě, protože relativně úzká ulice Jindřišská nenechá vyniknout majestátní vzhled této budovy.

Na úvod by bylo dobré něco říci k historii pošty u nás. Je samozřejmě jasné, že lidstvo již od pradávných dob posílalo různé vzkazy. Obyčejní lidé využívali převážně kupce, kteří měli své ustálené trasy, vládci a šlechtici  posílali své posly. První základy skutečné poštovní sítě u nás jsou spojeny s nástupem „těch zlých“ Habsburků. Král Ferdinand založil stálé spojení mezi Vídní a Prahou. Nebyla to pošta přesně taková, jako ji známe dnes, sloužila tehdy vládě a správě státu. K rozšiřování funkcí začalo docházet až ve století osmnáctém a ve století následujícím již pošta u nás byla například významným přepravcem osob. Později se ještě objevil telegraf, ale také telefon no a v moderní době ještě internet. Dnes zde máme více různých komunikačních kanálů, ale posílání zásilek vlastně nikdy nemůže vymizet. Jen se spíše přeorientuje na předměty než informace, ale vždy zde zůstane jako záloha.

Na místě, kde se dnes nachází Hlavní pošta, byla po založení nového města velká botanická zahrada. V osmnáctém století zde vznikl klášter celestinek a jednalo se o relativně strohou barokní stavbu se zajímavým kostelem, která byla spojena se jménem jednoho z otců českého baroka K. I. Dientzenhoferem. Tento klášter vydržel dosti krátce, byl zrušen během reforem osvíceného Josefa II. Později se dostal do soukromých rukou a Filipem Hegerem byl přestaven na továrnu na tabák. Na začátku sedmdesátých let devatenáctého století byly původní budovy zbořeny, aby zde mohla vzniknout poštovní budova podle plánů, které vypracoval Antonín Brandtner (stavitelem byl Jan Bělský, který mimo jiné pracoval na dnešním sídle Akademie věd nebo na Rudolfinu). První část stavby byla dokončena již v roce 1874, ale budova se rozrůstala a byla dostavována a zdokonalována ještě dalších dvacet let. K dalším větším architektonickým úpravám došlo v roce 1922 a také v roce 1969.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.