Restaurace či palác Žofín

Restaurace nebo spíše dnes palác Žofín se nachází na Slovanském ostrově jen malý kousek od Národního divadla. V dnešní době tato honosná novorenesanční budova je místem konání mnoha významných domácích a občas i mezinárodních společenských i kulturních akcí.

Slovanský ostrov na kterém palác Žofín stojí vznikl náplavami a na konci osmnáctého začal být zpevňován. Byl využíván k barvení látek (tehdy se mu říkalo Barvířský) a také k lázeňskému provozu. Byly zde menší lázně, které se v roce 1830 přestavěly na rodinný dům a v roce 1836 zde byla otevřena i restaurace. Tu navrhl Carl Pollack, architekt pracující pro mlynáře Václava Novotného jež byl majitelem celého Barvířského ostrova – zakoupil ho v roce 1830. Jeho stavba  měla velký společenský sál, který umožňoval konání různých akcí.  A tak byl zde například druhého června roku 1848 zahájen Slovanský sjezd, kterému vlastně ostrov vděčí za své jméno. Stará restaurace byla svědkem i jiných společenských či spíše kulturních událostí. Konec konců zde vznikla například známá Žofínská akademie, která ve zdejším sále uskutečnila svůj první veřejný koncert v březnu roku 1841.  Ale konaly se zde výstavy Krasoumné jednoty (spolku výtvarných umělců), v roce 1882 zde byla poprvé v historii hrána slavná symfonická báseň Bedřicha Smetany Má vlast.

V šedesátých letech devatenáctého století došlo k menším stavebním úpravám, ale pak přišel rok 1885 a rozhodnutí postavit zde velkou reprezentativní budovu (ostrov rok před tím v dražbě zakoupilo město). Ta byla postavena v novorenesančním stylu a jejím autorem je Jindřich Fialka (spolupracovali také V. Bulis a B. Banoch). Budova byla ještě průběžně zdokonalována. V roce v roce 1897 byla upravena galerie konverzačního salonu v druhém patře a o rok později byl modernizován i salon samotný. Budovy lázní, které stály před palácem byly zbořeny na konci dvacátých let dvacátého století. V roce 1934 zde byla upravena restaurační přístavba a hudební pavilón. Také došlo k dalším úpravám parku na ostrově. Celý palác Žofín byl zrekonstruován v letech 1992 až 1994. K dalším opravám muselo dojít samozřejmě i po ničivých povodních z roku 2002 a vše bylo znovu zprovozněno v září o rok později.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.