Kostel sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech

Malý kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech sice patří mezi starší pražské památky, ale jen málokdo tuší o jeho existenci. Tuto původně románskou stavbu můžeme najít na Bíleneckém náměstí v Praze 8.

Díky vykopávkám v druhé polovině dvacátého století se zjistilo, že na místě, kde stojí dnešní kostel se první menší sakrální stavba nacházela již někdy v první polovině jedenáctého století. V průběhu několika dalších desetiletí byla přestavena na velkou rotundu, která pravděpodobně spravovala duchovní péči o knížecí ovečky. Dnešní kostel vznikl pravděpodobně kolem roku 1180 i když přesné datum není známo (první písemné záznamy o něm jsou až ze století čtrnáctého), o šestnáct let později je okolní vesnice i s kostelem ve správě strahovského kláštera. Podle dalších záznamů, tentokrát ze století čtrnáctého víme, že přinejmenším v tomto období plnil i farní funkci.

Husitská doba nebyla příliš laskavá ani ke kostelu Stětí svatého Jana Křtitele, byl vypálen, majetky obsadili Pražané, kteří měli jiné starosti než nějaký méně významný a nepříliš chráněný kostel. K jeho opravě došlo až v klidnějších časech kolem roku 1439. Později fungoval až do třicetileté války, kdy ho švédští nájezdníci kolem roku 1639 znovu vyplenili. K novému vysvěcení došlo až v roce 1667, do té doby byl podobně jako i velká část obce opuštěný. Zdejší zničená fara již nebyla obnovena. V druhé polovině sedmnáctého století byl postaven nový vchod na jižní strany a přibližně v polovině století následujícího byl kostelík znovu upraven a mírně barokizován. Vroce 1905 při rozsáhlejších opravách byly znovu objeveny románské malby na stěnách lodi a v presbytáři. Ve stejném roce se přestalo pohřbívat i na zdejším hřbitově. V roce 1938 bylo na většině kostela obnaženo zdivo. V sedmdesátých letech došlo k archeologickým vykopávkám, obnově kostelíka, ale později znovu začal chátrat. Pravděpodobně doplácí i na to, že je mimo zájem turistů a ani pražští návštěvníci do Dolních Chaber příliš často nezavítají.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 8 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.