Kunratický zámek

Kunratický zámek, občas také označovaný za tvrz, je zajímavá barokní stavba s gotickými kořeny, kterou můžeme najít de facto ve středu Kunratic, které dnes patří k městské části Praha 4. Jedná se o chráněnou kulturní památku.

Původní tvrz, na jejímž místě se Kunratický zámek nachází, byla poprvé písemně doložena v roce 1336 (i když je asi o něco staršího původu). Jednalo se o měšťanský majetek, který v roce 1407 odkoupil od zadluženého Prokopa Černého náš předposlední lucemburský panovník Václav IV. Ten si poblíž vystavěl svůj Nový hrad. Během husitských bouří byl králův majetek zabrán Pražany, kteří ho rozdělili na několik částí. K znovusjednocení panství došlo na konci patnáctého století, kdy byl celý majetek na krátko v rukou Zdeňka ze Šternberka. Kolem poloviny šestnáctého století byla tvrz v rukou Mikuláše Hýzle z Chodů, který provedl několik stavebních úprav a oprav. Na začátku století následujícího se Kunratice staly majetkem měšťana Josefa Marka a dále přes několik dalších majitelů se dostaly do rukou rodu z Malovic. Ten pevnost držel do roku 1671, kdy byla prodána Čabelickým ze Soutic.

Jan František Václav Čabelický se v roce 1688 rozhodl, že stará goticko renesanční stavba bude vyžadovat modernizaci.  Došlo k větší přestavbě a vznikl zde raně barokní zámek o třech křídlech. Budova se dále mírně upravovala až si ji pořídil v roce 1721 Jan Arnošt z Golze, který po roce 1730 provedl další výrazný stavební zásah – jeho hezkou stavbu navštívila dokonce v roce 1754 císařovna Marie Terezie. V roce 1768 byla dostavena kaple sv. Ivana a sv. Donáta. K dalším stavebním pracím, které změnily vrcholně barokní ráz stavby a přidaly jí klasicistní prvky a hlavně ji zvýšily o druhé patro došlo přibližně ve třicátých letech devatenáctého století.  Kunratický zámek byl tehdy majetkem Korbů z Weidenheimu. Později již jen docházelo k zjednodušování staré barokní fasády. V roce 1945 německý majetek zabavil stát, který ho po roce 1948 předal ke správě Národnímu muzeu (část byla přenechána Praze, což později způsobovalo problémy při rekonstrukci), které zde v roce 1961 otevřelo entomologické oddělení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 4 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.