Městská spořitelna pražská

Mezi ulicemi Havelská, Melantrichova a Rytířská v Praze 1 stojí honosná novorenesanční stavba, ve které se kdysi nacházela Městská spořitelna pražská. Financím se věnuje i dnes, od roku 1992 zde sídlí Česká spořitelna, banka, která původně vznikla sloučením všech dřívějších spořitelen.

Na místě této krásné stavby stávaly přibližně od roku 1362 století soukenické kotce. Jednalo se o dvě řady zděných krámků, které spojovala společná střecha zakrývající uličku. V roce 1739 byly zrušeny a na jejich místě vzniklo divadlo v Kotcích. Hrálo se zde německy, během jeho existence se čeština objevila na prknech které znamenají svět pouze jednou a to v roce 1771 – šlo o představení král Honzík. Když bylo postaveno Nosticovo (Stavovské) divadlo, původní „soukenická“ scéna byla zrušena a sloužila jako zázemí a skladiště nové instituce.

Městská spořitelna vznikla v roce 1875, jako výsledek dlouhodobých jednání pražské městské rady. Pražané si ji velmi rychle oblíbili a proto bylo nutné postavit novou honosnější stavbu. V roce 1886 se přestěhovala do prvního a druhého patra Staré rychty, ale ani tyto prostory nepostačovaly. Hledalo se dále a nakonec ředitelství spořitelny v roce 1890 rozhodlo, že se zakoupí tzv. Malé kotce, zboří a na jejich místě postaví nové honosné sídlo. Dvoupatrovou budovu (s přízemními obchůdky – pronájem měl částečně uhradit vysoké náklady na nákup pozemků a výstavbu budovy) navrhl Antonín Wiehl a jeho projekt, který vypracoval spolu s Osvaldem Polívkou byl v roce 1891 schválen. V červenci téhož roku byly zbourány Malé kotce a hrubá stavba byla dokončena v listopadu roku 1892. Během kopání základů byl zde dokonce nalezen malý poklad – dukáty a míšeňské groše uskladněné v keramické nádobě. K slavnostnímu otevření budovy došlo po ukončení všech prací na výzdobě a interiéru 25. června roku 1894. K úpravě budovy došlo v roce 1931, kdy bylo podle návrhu Osvalda Polívky ještě přistaveno třetí patro. V roce 1953 došlo k nepříliš šetrné úpravě interiérů a o rok později zde bylo otevřeno Muzeum Klementa Gottwalda (jehož expozice zahrnovala i dějiny české komunistické strany). To bylo zrušeno v roce 1989, budova navrácena spořitelně, která ji nechala přestavět a rekonstruovat pro své vlastní potřeby. Objekt dnes patří mezi nemovité kulturní památky našeho hlavního města.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.