Plavecký bazén Podolí

Plavecký bazén a také stadion v Podolí je i přes velkou oblibu různých Aqua parků stále jedním z nejvyhledávanějších pražských objektů umožňujících plavání a zábavu ve Vodě. Nachází se v ulici Podolská v Praze 4 Podolí. Na jejím místě dříve stávala významná cementárna.

V roce 1870 byla na místě dnešního bazénu v Podolí spuštěna nová velká cementárna, která zpracovávala vápenec ze zdejšího lomu. Tento průmyslový objekt byl jedním z prvních svého druhu v českých zemích. Patřil firmě Ferdinand Bárta & Comp a šlo rozhodně o zajímavý podnikatelský projekt, který mohl i přes několikeré ekonomické problémy velmi dobře prosperovat díky rychlému stavebnímu rozvoji Prahy a okolí vyžadujícímu cement. Rychlá výstavba města ale také znamenala, že dříve nebo později takový velký kolos, jako byla cementárna, bude muset být uzavřen. Továrna byla sice ještě ve dvacátých letech přestavena, ale také ji začala obklopovat a omezovat okolní bytová zástavba. Také zdejší lom byl postupně vytěžen  a poté co objekt v roce 1937 pořídila Královedvorská cementárna došlo k postupnému utlumení výroby a na podzim 1941 produkce cementu v Podolí ustala na vždy.

Areál cementárny postupně chátral a sloužil také jako skládka. V roce 1955 se rozhodlo, že zde bude postaven plavecký stadion, na který budou díky rázu okolní krajiny celý den dopadat sluneční paprsky. Byla vypsána soutěž a tu vyhrál projekt architekta Richarda Ferdinanda. Nový bazén se měl hlavně přizpůsobit zdejším přírodním podmínkám, což se na konec povedlo. Původně měla být stavba o něco větší, místo dvou venkovních bazénů měly být tři a také se zde měla nacházet ještě jedna tribuna pro závody. Stavět se začalo v roce 1959 a budova již v následujícím roce sloužila při spartakiádě. Ale šlo spíše o prestižní záležitost. Provizorně byly zprovozněny na konání sportovní slavnosti zprovozněny venkovní bazény, ale na oficiální otevření bylo nutno počkat ještě pět následujících let. Bazén v Podolí byl otevřen v roce 1965.  Zajímavůstkou se stalo propojení stadionu s Kavčími horami, které se nachází na skále nad ním ke kterému došlo v polovině osmdesátých let. Díky tomu budova televize získala klimatizaci a stadion zase ohřívání. Na konci stejného desetiletí byl areál ještě obohacen o velký tobogan.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 4 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.