Plodinová burza

Plodinová burza je majestátní novorenesanční budova, která se nachází na Novém Městě v Senovážné ulici číslo jedna a její čelo hledí do Senovážného náměstí. Dnes ale již neslouží své původní funkci, budovu spravuje Česká národní banka.

Kořeny plodinové burzy sahají do roku 1888. Tehdy významný mlynář Jindřich Odkolek, syn Františka Odkolka, zakladatele důležité mlynářské firmy, založil družstvo, které mělo zřídit a udržovat plodinovou burzu v Praze (plodinová burza slouží k nákupu a prodeji zemědělských komodit, zjednodušeně řečeno se dá říci, že obchodování probíhá na podobných zásadách, jako fungují známější akciové burzy). Pro potřeby burzy byl zakoupen v roce 1892 čtyřkřídlý dům na Senovážném náměstí a pan Odkolek se stal prvním ředitelem této významné obchodní instituce. Zakoupená budova nevyhovovala požadavkům, od začátku bylo naplánováno její zbourání a výstavba nové honosné stavby. Soutěž na projekt vyhrál významný rakouský stavitel Bedřich Ohmann, který v té době prožíval své nejplodnější pražské období a také působil jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole. Z dnes nepříliš jasných důvodů stavbu ale realizovali J. Jechenthal a F. Hněvkovský, kteří původní projekt výrazně upravili. Stavební práce začaly v roce 1893 a dokončeny byly o půl druhého roku později. K slavnostnímu otevření novorenesančního paláce věnovaného obchodu s zemědělskými komoditami došlo 10. listopadu roku 1894.

Bývalá plodinová burza, dnes budova Národní bankyPotřeby budovy rostly a proto byl v roce 1921 vyvlastněn sousední pozemek, který původně patřil německému kasínu. Vyvlastnění ale probíhalo za prvorepublikových a ne komunistických podmínek, proto se původní majitelé mohli ještě pět let soudit ohledně oprávněnosti takového aktu. V letech 1928 až 1929 probíhaly stavební práce na novém pozemku a také tehdy došlo k úpravám staré budovy. Po komunistickém převratu došlo logicky k likvidaci plodinové burzy (v centrálně plánované ekonomice její existence neměla jakýkoliv smysl). Budova byla předána Živnobance, která vnitřní prostory předělala na kanceláře. Od roku 1955 byly v bývalé Plodinové burze studia České televize a došlo k dalším stavebním úpravám interiérů pro její potřeby. V druhé polovině devadesátých let zde došlo k velké rekonstrukci, tentokrát již pod štítem ČNB a budova tak slouží jako kongresové centrum této instituce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.