Riegrovy sady

Riegrovy sady rozkládající se na jedenácti hektarech se nachází v Praze 3 na Vinohradech. Tento park je ohraničen ulicemi Vozová, Chopinova, Polská a Italská.

Dříve než Riegrovy sady vznikly, musely Vinohrady nejdříve vykoupit různé pozemky usedlostí  nacházející se na vyznačeném místě pro park. A tak zanikly Švihanka, Kuchynka, Pštroska a Saracinka. Na tu poslední pozůstala vzpomínka jakou je brána a obelisk u Vozové ulice a rozhledna, která je dnes známá jako Mlíkárna. Práce na Riegrových sadech začaly v roce 1901. Velký vliv na  vzhled parku měl pozdější ředitel městských sadů Leopold Batěk, který se na jeho tvorbě podílel v letech 1904 až 1908. Výstavba sadů vyšla na více jak půl druhého milionu korun. V roce 1913 vznikl pomník Františka Ladislava Riegra (šlo o liberálního českého politika, který byl současníky považován za duchového nástupce po Františku Palackém) po kterém jsou sady pojmenovány, který vytvořil Josef Václav Myslbek. Na místě dnešního hřiště se dříve nacházel Šťastného hostinec, který za první světové plnil funkci lazaretu. V letech 1931 až 1933 byla zdejší restaurace se zahrádkou přestavena podle plánů, které vypracoval architekt František Marek. Tato nově uvedená do chodu restaurace nosila název svého pronajímatele, neboli Šretrova a byla velmi oblíbeným cílem relaxujících Pražanů. Restaurace byla přestavěna v roce 1965, další rekonstrukci budova zažila v roce 1993.  V roce 1938 došlo k výstavbě Sokolovny, podle čistého funkcionalistického návrhu Zbyňka Jirsáka a Františka Marka i s hřištěm, která trochu zmenšila rozměr parku.

Sokolovna v Riegrových sadech

Během druhé světové Riegrovy (tento politik rozhodně u nových hnědých mocipánů nevzbuzoval velké sympatie) sady nakrátko změnily své jméno na Smetanovy, čerstvě chystaná Sokolovna byla zaměněna na lazaret pro nacistické vojenské jednotky, včetně neblaze proslulých umrlčích lebek, ale po válce se park vrátil ke svému původnímu názvu a Sokolovna přešla zpět do rukou cvičících i když po roce 1949 byl objekt předán různým tělovýchovným jednotám (neboť došlo k likvidaci samotného Sokola).

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 3 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.