Šlechtova restaurace – Šlechtovka

Šlechtova restaurace (lidově Šlechtovka, dříve tež Casino, Královská dvorana či Doní letohrádek) patří mezi ty pražské památky, které možná už naši potomci ani nepoznají. Zoufalý technický stav již několik desetiletí, právní spory a hlavně nedostatek financí mohou způsobit, že dříve nebo později úplně spadne a uvolní místo „ambicióznějším“ projektům.

Budova začala vznikat v roce 1688, kdy Kryštof Vratislav z Mitrovic navrhl panovníkovi výstavbu odpočinkového pavilonu v Oboře. Stavba byla dokončena pravděpodobně o tři roky později, i když ještě několik let trvala výzdoba interiérů a exteriérů, na které se podíleli například G. Spatia, S. Bossi, J. Steinfels či G. della Torre. Pavilon byl postaven v raně barokním stylu. Další opravy a úpravy stavby byly závislé na zájmu panovníka o Oboru, v roce 1705 došlo k opravám krovů a bylo přistaveno schodiště, v roce 1792 došlo k menšímu rozšíření stavby a také k přeštukování grotty.

Ke změně osudu a funkce Casina či Dvorany došlo v devatenáctém století po zpřístupnění Stromovky (či stále ještě Obory) veřejnosti. Na začátku byla používána jako sýpka, ale již v roce 1808 padl návrh, aby prostory byly využity jako restaurace s kavárnou a tančírnou.  V té době došlo k dalším stavebním úpravám. V roce 1845 budovu poškodila povodeň, což si vyžádalo další úpravy a opravy pronajímané restaurace a o deset let později Zemský výbor rozhodl, že si stavba vyžaduje výraznější modernizaci. Tehdy došlo k architektonické změně, kdy Šlechtovka získala svou novogotickou podobu. I když vlastně tehdy ještě nešlo o Šlechtovu restauraci. Tou se stala až po roce 1882, kdy se novým nájemcem stal Václav Šlechta. Ten ji provozoval až do druhé světové války, po ní došlo k znárodnění. Restaurace se neobnovovala a tak z důvodu havarijního stavu došlo v šedesátých letech k jejímu uzavření. A chátrala dále… Její bídný stav ještě dorazily dva požáry z roku 1978 a 1980 a když se v devadesátých letech začalo mluvit o nějaké rekonstrukci, přišly velké povodně a stav budovy se ještě zhoršil. Později byla schválena velká rekonstrukce, ale ta pro příliš vysoké náklady byla zrušena. A budova chátrá dále (situace na jaře 2013). V dnešní době vedle původní historické stavby existuje menší restaurace Šlechtovka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 6 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.