Dům U Modré štiky

V Karlově ulici na Starém Městě v Praze 1 se nachází dům U Modré štiky. Jde o relativně novou stavbu z počátku dvacátého století, která nahradila dřívější historický pivovarský dům. V povědomí Pražáků je tento objekt spojován již delší dobu s dobrým jídlem.

Původní stavba, která byla zbořena v roce 1903 byla tradičním hostincem, který podle pověstí dokonce navštěvovali panovníci. Přesněji se mluví o Václavovi IV., ale s jistotou se to samozřejmě doložit nedá. Jisté je ale to, že již v roce 1364 se zde nacházel dům a hostinec, který místní nazývali U Toulů. Název U Štiků, ve kterém můžeme hledat základ dnešního jména, se objevil na začátku osmnáctého století. Za přejmenováním byl fakt, že o století dříve budova patřila Jakubu Štikovi z Paseky.

V roce 1905 byla zde vystavena čtyřpatrová novorenesanční stavba, která se velmi rychle stala mezi obyvateli Prahy velmi oblíbená. Je sice možné, že lidé nejdříve nesli s jistou nevolí likvidaci malého pivovárku (tehdy docházelo k opačnému procesu než je nyní, neboli začaly postupně zanikat malé výroby, které nahrazovali chmeloví giganti) spojeného s kabaretem a noční zábavou, ale brzy změnili názor. Obyčejných hostinců a šantánů bylo po Praze stále dost, ale zde byla v roce 1907 umístěna naprostá novinka. Do města přišel nový cirkus. Pardon, vlastně ne cirkus ale pan Viktor Ponrepo a jeho divadlo živých fotografií neboli … kino.  Jeho podnik mu byl i osudný. Dům U Modré štiky byl v roce 1926 místem setkání pražských majitelů biografů a bohužel pan Dismas Šlambor (takové bylo Ponrepovo skutečné jméno) byl během jednání postižen mrtvicí, která mu byla následujícího dne osudná. Kino ve zdejší budově fungovalo ještě následujících dvacet let. Později se zde objevila věhlasná restaurace Reykjavík, kde měl občan hlavního města jedinečnou příležitost udělat něco pro své zdraví a rozšířit si své kulinární obzory. Nabízely se zde ryby a mořské plody ve všemožných úpravách a výtečné kvalitě. Ale možná i z důvodu jistého nepochopení u české klientely tato restaurace již zmizela a nahradil ji restaurační řetězec TGI Fridays (který pro změnu servíruje hlavně hamburgery a americkou kuchyni a je nutno přiznat, že také velmi vysoké kvality).

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.