Kostel sv. Mikuláše – Vršovice

Kostel svatého Mikuláše na Vršovickém náměstí patří původem mezi starší pražské kostely a díky tomu se dá považovat za jednu z nejvzácnějších historických památek, jaké návštěvníkovi mohou Vršovice nabídnout. Dnes slouží římskokatolické církvi.

Ačkoliv to na první pohled rozhodně nevypadá, tento kostel má prastaré románské kořeny. Již v roce 1028 se zde nacházela románská kaple. Ta ale nebyla zasvěcená sv. Mikuláši, její patronkou byla Maří Magdalena. Ve čtrnáctém století došlo ke gotické přestavbě kaple, která byla tehdy obohacena o věž a chór. Název kostel sv. Mikuláše se objevuje od první poloviny století následujícího. Ale změna patrona asi stavbě štěstí nepřinesla. V bouřích, které postihly naší zem během husitské revoluce a katolických kontrarevolucí, byl kostel zničen a později neobnovován. Vršovice byly protestantskou obcí, takže o katolickou stavbu logicky moc velký zájem nebyl. Chátral tak, že z něj postupně zůstaly jen obvodové zdi. K opravě, či spíše přesněji nové výstavbě kostela došlo až dvacet let po třicetileté válce. Na začátku osmnáctého století byl rekonstruován, v roce 1725 získal také sochu sv. Jana Nepomuckého.

K velkým změnám začalo docházet ve století devatenáctém. Nejdříve zde v roce 1864 proběhla velká oprava, kterou inicioval a také spolufinancoval zdejší farář P. Urban, ale výzdoba byla tehdy obohacena i o elementy, které věnovali zámožní vršovičtí občané – mimo jiné v roce 1866 se zde objevily nové hodiny. K dalšímu zdokonalování stavby došlo již za čtrnáct let. Tehdy farář P. Šebánek nechal pořídit nový oltář, obnovil obraz sv. Mikuláše a také kostel získal novou střechu. Jenže nic naplat, Vršovice se rozrůstaly stále rychleji a kostel nebyl nafukovací. Takže za šestnáct let došlo k další, v devatenáctém století již třetí rekonstrukci stavby. Tentokrát se nezdokonaloval a nemodernizoval exteriér a interiér, ale došlo k tomu nejdůležitějšímu neboli k dostavbě, která katolický svatostánek zvětšila. Došlo k prodloužení chrámové lodi (stylově se udržel ráz, nová přístavba byla neobarokní) a také kostel získal nové varhany. Ve dvacátém století došlo již jen k několika menším úpravám a hlavně opravám.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 10 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.