Jméno domu U tří čápů, co se nachází na rohu Valdštejnského náměstí a Tomášské ulice na Malé Straně, dává klasicistní domovní znamení, které můžeme obdivovat na úrovni prvního patra. Je zde luxusní hotel a s pohostinstvím je budova částečně spojená už od svých prvních písemně doložených počátků.
V roce 1285 český král Václav II. pozval do Prahy řád Ordo eremitarum sancti Augustiniani neboli poustevníky sv. Augustýna či augustiniány. Přesvědčil břevnovského opata, aby jim věnoval pozemky v podhradí. Bratři zde založili svůj vlastní klášter a také začali se přestavbou kostela sv. Tomáše (o něm si můžete přečíst např. zde). Mniši nebyli příliš bohatí a tak jim dokončení všech staveb zabralo hodně času, ale protože je řeholní život velmi těžký, v roce 1358 se rozhodli založit řádový pivovar. Někdy se uvádí, že šlo dokonce o první takovou stavbu v Praze. A tato stavba, sloužící obohacení mnišských duší, byla postavena někde na místech dnešního domu U tří čápů. Během husitských bouří byl klášter poničen a pivovar, převážně dřevěný, vypálen. Ale takto významná budova, která nesloužila jen klášteru, ale osvěžovala i duše a těla malostranských měšťanů, musela být brzy zrekonstruována a údajně dokonce výstavněji než dříve, dnes je v podzemí ještě možno najít zbytky původních gotických sklepení. Pivovar zanikl v roce 1541, když ho zničil obrovský požár, který začal své řádění na Malostranském náměstí.
Lukrativní místa nemohly zůstat dlouho prázdná. Kolem roku 1560 jsou zde již doloženy měšťanské domy, které byly později několikrát renesančně upravovány a renesanční je vlastně jádro domu U tří čápů až do dnešních dnů. Domu se na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století říkalo Altmannovský, podle Ondřeje Altmanna tesaře a převorova rádce. Jméno U tří čápů získal někdy v třetí třetině století sedmnáctého, kdy Otto Rule nechal vyzdobit štít budovy těmito ptáky. V devatenáctém století byla budova barokně upravena, vzniklo zde nové schodiště a také bylo přistaveno jižní křídlo ve dvoře. Dnešní klasicistní podobu získal dům na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, kdy došlo k jeho velké přestavbě podle plánů dvorního stavitele J. Zobela. Po roce 1820 byl přestaven také vjezdový portál. Na konci třicátých let dvacátého století zde vznikla Valdštejnská hospoda (dnes Waldštejnská) a v budově je nyní navíc luxusní hotel, který nese původní jméno domu.