Hlávkova kolej jsou de facto dvě budovy, které se nachází na Novém Městě v Praze 2. Jsou vedle sebe, ale jedna z nich má průčelí do ulice Dittrichova a druhá do ulice Jenštejnská. Jejich historie je spojena se jménem jejich zakladatele, kterým byl doktor Josef Hlávka.
Josef Hlávka, ačkoliv pocházel z nemajetných poměrů, se díky svým schopnostem stal velmi zámožným člověkem. Vystudoval architekturu a později začal podnikat ve stavebnictví. Velmi zbohatl a začal podporovat českou kulturu a vzdělanost, dá se považovat za jednoho z našich nejvýznamnějších mecenášů. Projektů, které jsou spojeny s jeho jménem je více, například Akademie věd, Akademie výtvarného umění nebo překlady Shakespeara. No a samozřejmě patří mezi ně i kolej, která nosí jeho jméno. Šlo o vlastenecký počin, který měl zajistit ubytování pro české studenty a povinnou jednací řečí měla být čeština. Na stavbu koleje věnoval tři sta tisíc korun a přilákal i mnoho dalších dárců, včetně města, které pro kolej věnovalo pozemek. Stavbu realizovala firma Matěje Blechy a projekt vytvořil Josef Fanta (známý například ze stavby Hlavního nádraží). Malby v průčelí byly autorství K. L. Klusáčka, interiéry vyzdobil F. Urban. Josef Hlávka se svému dílu věnoval velmi pečlivě. Nejenže prováděl dozor nad celou stavbou, ale pak také kontroloval jak budou vybaveny interiéry a to i v takových detailech jako byly matrace na postel. Pravděpodobně nechtěl, aby studenti strádali stejně jako on ve svých studentských letech.
Hlávkova kolej byla slavnostně otevřena v listopadu v roce 1904 a této události se zúčastnila celá pražská elita, včetně arcibiskupa Lva Skrbenského, který budovu posvětil. Měla kapacitu více jak dvou set míst, studenti mohli využívat knihovnu, hernu, tělocvičnu, ale také i fotografický ateliér. Stravu zajišťovala bezplatně zdejší jídelna. Byla zde povinná výuka šermu a studenti se museli naučit alespoň jeden cizí jazyk. Každý ubytovaný měl výtečné podmínky, ale zároveň musel dosahovat nejlepších studijních výsledků, jinak byl z koleje vyloučen. Jedním ze studentů, který zde byl ubytován byl i Jan Opletal. Právě jeho pohřeb v listopadu roku 1939 byl záminkou pro nacisty, aby uzavřeli všechny vysoké školy.