Nemocnice Na Františku se dá označit za jednu z nejstarších nepřetržitě funkčních nemocnic z celoevropského hlediska. Nachází se ve stejnojmenné ulici na Starém Městě v Praze 1.
Počátky nemocnice začínají v roce 1357. Tehdy zde vznikl tzv. Bohuslavův špitál pro chudé, který založil Bohuslav Olbramovic. Špitál zde vznikl kolem kaple, která byla vysvěcena prvním pražským arcibiskupem a metropolitou Arnoštem z Pardubic o tři roky dříve. Jeho nástupce a později také první český kardinál, Jan Očko z Vlašimi čtyři roky po svém nástupu založil nadaci a tak zajistila finance pro další fungování nemocnice. K rozmachu nemocnice a jejímu spojení s řádem Milosrdných bratří došlo v roce 1620, kdy císař Ferdinand II. po bitvě na Bílé Hoře jim věnoval zdejší protestantský kostel a budovy. Velká část rozdělování zabavovaného majetku byla morálně pochybená. Získali ho buď šlechtici či měšťané s dosti křivou páteří nebo hamižní mrchožrouti či církevní instituce specializující se v potírání odlišných názorů. To ale nebyl tento případ. Milosrdní bratři patří k tomu lepšímu co katolická církev mohla svého času nabídnout. Mniši celý svůj život spojili s péčí o chudé nemocné a jejich činnost byla financována z různých milodarů.
Noví správci majetku v roce 1622 nechali přestavět získané budovy a později ho ještě podle finančních možností průběžně přistavovali (k velké expansi došlo v letech 1689 až 1719, pak v roce 1732 a v roce 1751 – při poslední úpravě došlo k architektonickému sjednocení průčelí nemocnice). Rozumnost řádu jakožto zdejších správců dokazuje například fakt, že v roce 1761 zde byly prováděny pitvy a byla tu posluchárna anatomie. Přitom katolická církev jakožto tmářská instituce s tím ještě v osmnáctém století měla velký problém. Císař Josef II., který do naší historie pozitivně vstoupil jako reformátor vztahu církve a státu, práci bratří, jakožto skutečně prospěšnou také podporoval (během reforem zrušil jen zdejší příkostelní hřbitov). Rok před jeho smrtí zde byla zřízena jediná pražská klinika. Do historie naší medicíny se nemocnice Na Františku zapsala v polovině devatenáctého století, kdy zde byla provedena první nemocnice s anestézií. Za první republiky činnost špitálu pod správou Milosrdných bratří pokračovala, došlo také k rozšíření nemocnice v letech 1923 až 1927. Během druhé světové Na Františku sloužila jako špitál pro nacistické letce a v roce 1950, spolu se zrušením řádů, nemocnice přešla do rukou státu a stal se součástí Všeobecné nemocnice. Nyní funguje jako příspěvková organizace MČ Praha 1 a má necelých dvě stě padesát lůžek.