Střelecký ostrov

Střelecký ostrov, který se nachází přibližně uprostřed Vltavy mezi Malou Stranou, Starým Městem a Novým Městem, spojuje s oběma břehy most Legií. Dnes je oblíbeným místem konání různých společenských, kulturních a zábavních aktivit.

Psaná historie ostrova začíná ve dvanáctém století. Tehdy se mu říkalo Trávník. Prvním známým majitelem byl řád Johanitů, dnes známý jako Řád maltézských rytířů, kteří se dostali do Čech během vlády krále Vladislava II. Získali pozemky poblíž Vltavy, protože pro svou činnost, neboli vedení špitálů, potřebovali neustálý přísun čisté vody. Na konci čtrnáctého století se ostrov stal majetkem bohatého lékárníka Augustina, který vlastnil mimo jiné čtyři mlýny. V tomto století se začal také ostrov poprvé spojovat se střelci, kteří zde měli obydlí a hlídku. V roce 1472 ostrov byl zakoupen Starým a Novým Městem a tradice střelců byla posílena. Začaly se zde konat jejich pravidelná cvičení. Po porážce protihabsburského povstání v roce 1547 ostrov zabavil císař Ferdinand, ale v roce 1562 polovinu městu vrátil a polovinu začali užívat z císařského nadání střelci, což udělalo velký galimatyáš v majetkových právech a spory o vlastnictví tohoto místa trvaly několik století.

Střelecký ostrov neboli Schutzeninsel měl během své historie různá jména. Na začátku byl výše uvedený Trávník, ale můžeme najít i názvy jako ostrov Hořejší, Malý nebo přímo Malé Benátky. Se střelci ho spojila definitivně zde zřízená střelnice a schopnost trefit se do cíle se s časem stala oblíbenou šlechtickou i měšťanskou kratochvílí. A bylo jedno, jestli se střílí z luku, kuše a nebo později z pušek. V roce 1841 byl ostrov spojen s pevninou mostem Františka I. a zdejší zábava najednou dokázala ovlivňovat i normální nic netušící chodce (byla dokonce i svědectví o svištění kulek na Žofíně, i když bez nějakých následků). Tehdy ale zde již dvacet devět let stál restaurační a zábavní objekt, který byl průběžně ještě rozšířen a zdokonalen. Už v devatenáctém století ostrov sloužil nejen střelcům, ale také obecné zábavě a kultuře, např. v roce 1872 zde byla průmyslová výstava, která hostila více jak 300 vystavovatelů. A o deset let později byl Střelecký ostrov svědkem prvního sokolského sletu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.