Lidový dům

Lidový dům, dnešní sídlo České strany sociálně demokratické je původně dosti velkou barokní stavbou, jejíž palácové průčelí je v ulici Hybernské a zadní průčelí sahá až do ulice V Celnici.

Na místě dnešního Lidového domu kdysi stávalo pět středověkých staveb. K jejich přestavě do palácové podoby došlo v sedmnáctém století. Tehdy hrabě Jan Antonín kníže Losy z Losinthalu se rozhodl, že využije prostor, jaký vytvářely čtyři poničené (a také levné stavby) a vytvoří pro svůj náhle prestižní pobělohorský rod mnohem zajímavější sídlo. Zaměstnal velmi schopného Carla Luraga, který v letech 1651 až 1657 zde vytvořil honosný palác přesně podle přání knížecího zadavatele. Východní portál, který Lidový dům zdobí do dnešních dnů, je právě jedním z elementů Luragovy stavby. Poslední ze zdejších původních domů byl ke stavbě přidán v roce 1708, došlo tehdy k celkové přestavbě paláce (jméno tehdejšího stavitele se ale do dnešních dnů nedochovalo).

Pohled na celý komplex staveb Lidového domuKomplex to byl opravdu velmi rozsáhlý například dvě zdejší stáje byly schopny pojmout padesát koní. V průběhu osmnáctého století byl palác dvakrát poničen, jednou ho v roce 1750 silně poškodil požár, po druhé byl zasažen pruskou dělostřeleckou palbou o sedm let později. Palác potom dvakrát změnil majitele, ten druhý, Jan Křtitel Plonner ho přestavěl v klasicistním stylu v roce 1787. Autorem této přestavby byl pražský architekt Filip Heger. Dvanáct let později stavbu si pořídil hrabě Kinský a tomuto rodu Lidový dům (či tehdy palác Kinských) patřil až do roku 1879. Tehdy August Kinský mladší prodal svůj palác Uherské pojišťovací společnosti, od ní ji získala Vídeňská pojišťovna (došlo tehdy k úpravě na administrativní a bytovou budovu). V roce palác zakoupila Česká sociálně demokratická strana a nazvala ji Dělnický dům. V dobách první republiky zde vznikla i tiskárna, byl zde v provozu biograf a kromě toho se v létě lidé mohli občerstvit v zahradní restauraci. S nástupem komunistů byla sociální demokracie sloučením zrušena a Lidový dům se stal Muzeem V. I. Lenina (na památku jeho návštěvy zde v roce 1912). Z atiky paláce byla tehdy odstraněna barokní výzdoba a místo ní se zde objevilo šest revolučních bojovníků včetně Stalina. K odstranění těchto „krás“ došlo po listopadové revoluci v roce 1989. Tehdy také po dlouhých právnických bitvách se Lidový dům zase stal majetkem ČSSD.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.