Palác YMCA Praha

Palác YMCA v Praze 1 patří mezi jedny z nejzajímavějších budov ulice Na Poříčí. Jde o stavbu, která vznikla pro potřeby jednoho z největších světových mládežnických hnutí YMCA (neplést s Pratchettovým YMPA), jehož zkratka znamená Křesťanská asociace mladých mužů.

Na místě dnešního paláce se již v šestnáctém století nacházel dům U Hrubých, který patřil sladovníkovi Janu Hrubému. Jeho řemeslu byla blízká i pozdější zdejší existence hostince Zlatý bažant. Ale tyto střípky historie musely ve dvacátých letech dvacátého století ustoupit stále rostoucím potřebám hnutí YMCA v Československu, které se rozhodlo vystavět v ulici Na Poříčí svůj palác (hnutí pro jeho pozitivní vklad v rozvoj mládeže měl rád i náš první prezident T. G. Masaryk).

Pohled na Palác YMCA v PrazeProjekt stavby vypracoval architekt Eduard Hnilička, který se vypravil na poznávací cestu do Spojených států, kde se nechal inspirovat jinými stavbami tohoto hnutí, a jeho návrh v stylu klasicizujícího purismu byl později realizován stavební firmou Václava Nekvasila. Stavba probíhala v letech 1925 až 1928. Velká stavba moderního sportovně kulturního centra, které nabízelo až tři sta ubytovacích míst, tělocvičnu, bazén či restauraci (či možná z dnešního hlediska spíše jídelnu či fast food)  stála 27 milionů tehdejších korun. Za protektorátu stavbu obsadili Němci, během květnového pražského povstání byla budova silně poničena. Po válce byla činnost YMCA na krátko obnovená a mimo jiné díky americké pomoci byl palác obnoven, ale je naprosto samozřejmě, že nástup komunistů nemohla tato „buržoazní“ organizace přežít.  V roce 1951 byla zrušena a její palác se stal sídlem Ústředního výboru Československého svazu tělesné výchovy. Po „vítězném listopadu“ 1989 se ale poměry změnily a tak se stavba v roce 1991 vrátila původním majitelům a nyní ji spravuje YMCA Praha. Stavba byla v letech 1994 až 1997 rekonstruována a vzniklo zde moderní Sportcentrum (zdejší vyhřívaný bazén je plně přístupný pro veřejnost) a také rozsáhlé kancelářské prostory, jejichž pronájem umožňuje financovat aktivity hnutí v naší zemi. V roce 1999 vypukl v této budově menší požár.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.