Petřín – Petřínské sady

Petřínské sady, rozkládající se na kopci Petřín mezi Strahovem (či možná přesněji Břevnovem), Hradčany, Malou Stranou a Smíchovem jsou nejrozsáhlejší zelenou plochou v centru hlavního města. Bývají oblíbeným cílem zamilovaných párů.

O kopci Petřín je důležitá písemná zmínka v roce 1108. Tehdy zde, na vrcholu hory, na místě starého pohanského obětního místa – čili poblíž kostelíka svatého Vavřince, neboť zvykem církve bylo přebírat původní kultovní místa – bylo popraviště, na kterém se ukončil mocenský boj mezi Přemyslovci a konkurenčními rody. Tady přišla o hlavu většina členů kdysi mocného rodu Vršovců. Popraviště různých vlastizrádců zde fungovalo až do čtrnáctého století, do doby vlády Karla IV., kdy se přesunulo na vrch Vítkov a zde vznikla slavná Hladová zeď.  Tato stavba, ačkoliv podle legendy měla hlavní účel dát práci nezaměstnaným a hladovým, vznikla s vizí umožnění dalšího růstu pro Malou Stranu.  V dobách panování Otce vlasti na Petříně byli usazeni také tkalci, které tento panovník přilákal až z Persie.  Ačkoliv za vlády Rudolfa se z kopce stalo oblíbené místo pro různé procházky, později byl Petřín často ničen během různých válek a během a po té třicetileté  v této naprosté blízkosti města se ukrývali nejen bezdomovci, ale také loupežné bandy, nezřídka složené z dezertérů. Úprava Petřína byla zahájena až ve třicátých letech 19. století a jejich iniciátorem byl purkrabí Karel Chotek. Tehdy se začal upravovat vrch kopce a opravovat zdejší stavby jako například kostel svatého Vavřince. Výrazný rozvoj pro Petřínské sady stanovila i Zemská jubilejní výstava, kdy zde byla slavnostně otevřena Petřínská rozhledna, v roce 1892 byl zde přemístěn pavilón napodobující vyšehradskou bránu, ve kterém je umístěno zrcadlové bludiště. Ale atrakcí Petřínské sady, které tvoří zahrady Seminářská, Strahovská, Lobkovická či Kinských mají mnohem více. Mezi ně rozhodně patří lanovka na Petřín, hvězdárna nebo například Nebozízek. Sady se dají projít docela rychle jak ze severu na jich či z hora dolů (a naopak či křížem), ale na pořádné prozkoumání všech památek a zajímavostí, které nabízejí, by si člověk měl vyhradit přinejmenším celý den.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1, Praha 5, Praha 6 se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.