Štefánikův most

Štefánikův most, je podle toho z jakého úhlu se na to člověk podívá, buď jedním z mladších pražských mostů a nebo pokud započteme i jeho předchůdce, tak patří k mostům nejstarším. Spojuje rozhraní Starého a Nového Města s pražskými Holešovicemi.

Holešovice a Bubny byly v polovině devatenáctého století jen malým sídlem s tisícem obyvatel, ale nástup průmyslu a železnice velmi urychlily jejich rozvoj. Proto se začalo přemýšlet o jejich spojení s centrální Prahou (první plány ale vznikaly už dříve, pro tento účel dokonce purkrabí Jan Rudolf Chotek nashromáždil více jak sto tisíc zlatých). Most zde ale začal být stavěn až v roce 1865. Karlínská Rustonka podle návrhu anglických inženýrů Le Feuwra a Ordishe během tří let dokončila dílo. Tento, nyní již neexistující most, stál na čtyřech žulových pilířích a dva střední nesly litinové sloupy spojené do podoby brány. Na konci dubna roku 1868 proběhly zatěžkávací zkouška y 16. května byl otevřen veřejnosti (mimochodem bylo to stejný den, jako byl na velké de facto celonárodní slavnosti položen základní kámen Národního divadla). Byl pojmenován po milostivě panujícím císaři Františku Josefovi I. Potřeby města si ale tvůrci nedokázali dostatečně představit. Proto již v době Jubilejní výstavy v roce 1891 byl vystaven z Františku provizorní „piloťák“ a most samotný byl na přelomu století výrazně zesílen. Po vzniku Československa byla stavba zbavena jména odpudivého Rakušáka a nazvána Štefánikův most, během Protektorátu tento politik a voják, který se zasloužil o nezávislost nebyl také v kurzu, takže most byl nazván podle Leoše Janáčka, po získání svobody se most na krátko stal znovu Štefánikovým. Ale tato velmi hezká stavba již měla stejně na kahánku, znovu a tentokrát definitivně nevyhovovala potřebám moderního města, proto byl také v roce 1947 demontován. O dva roky později zde začala vznikat moderní, betonová stavba, která získala jméno podle Jana Švermy, novináře, ale také komunistického politika, který zemřel během Slovenského národního povstání. Ten také získal v roce 1969 na pravém břehu sochu, o které Pražané velmi rychle začali říkat, že sype ptáčkům. Po sametové revoluci bylo ale jasné, že Šverma už není žádoucí osoba a nejdříve byla odstraněna jeho socha a poté i v roce 1997 byl most přejmenován znovu na Štefánikův – čímž jeho historie počínaje na jménu panovníka a konče na prvorepublikovém symbolu velmi nápadně připomíná přejmenovávací osudy mostu Legií. Štefánikův most byl v roce 2007 rekonstruován.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1, Praha 7 se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.