Proboštský dvůr

Mezi odpadky většinou zajímavosti nehledáme. A přesto, jak i různá rčení říkají, někdy se tam objeví. Proboštský dvůr možná přímo velkou perlou není, ale kus pražské historie za ním je, no a dnes … je zahrabán ve smetí.

Písemně doložená historie Dejvic (Degnic, Dehnic) sahá do jedenáctého století. Později zde vznikl královský statek spravovaný pražským purkrabstvím. Šlo o poplužní dvůr obklopený několika usedlostmi, zahradami, loukami a poli. Přesné umístění není známo, ale pravděpodobně to bylo na místě Proboštského dvora.  Bylo by to konec konců logické, král Jan Lucemburský svůj majetek postoupil do správy proboštství svatého Víta. V dobách husitských katolické majetky připadly pražanům, později přecházely z rukou do rukou a po smrti Jindřicha Žateckého z Veikersdorfu si probošt od sv. Víta Jindřich vzpomněl na bývalý majeteček a požádal navrácení horního dvora. Císař jeho přání splnil. Prostřední dvůr dostala církev až po Bílé Hoře, protože jeho majitel, jeden z novoměstských měšťanů, se zúčastnil stavovské vzpoury a tudíž i podléhal konfiskaci svých majetků.

Po Bílé Hoře na majetcích hospodařil přímo sám probošt, kterému se nepodařilo sehnat nájemce. Je to pravděpodobně i spojené s třicetiletou válkou, kdy nikdo nechtěl vázat kapitál s nechráněnými majetky mimo hradby. Faktem je, že třicetiletá válka původní usedlost velmi poničila, ale půda zůstala, základy také, takže bylo co opravovat. Po ukončení vojenských vášní byl dvůr postaven, začal dobře prosperovat a také se rozšířil i o pivovar. Byl jasným centrem vesnice Dejvice. Ale hospodaření zde nebylo nejjednodušší, Praha přitahovala vojenské výpravy a tak během války o rakouské dědictví byl znovu Proboštský dvůr vypálen a o patnáct let později zničen ještě jednou.  Později ale přišlo klidnější období, statek se velmi rozrůstal, dokoupily se k němu další pozemky a patřilo mu necelých tři sta hektarů okolní půdy (podle tehdejší míry cca 500 jiter). Dnešní podoba je v jádru klasicistní ze začátku devatenáctého století, ale ovlivnily ji další různé dostavby a přístavby následujících dvou staletí. Proboštům od Víta nepatří, již ve dvacátých letech minulého století zde vznikla školka a od padesátých let ulehčuje dvůr „dejvičákům“ s odpadky. To už ale dávno nebyl centrem Dejvic, to se přesunulo výrazně na východ.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 6 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.