Průmyslový palác, dříve Sjezdový

Průmyslový palác bývala ústřední budova Výstaviště dříve také zvaného Julda Fulda čili Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Tato honosná stavba, občas řazená do secese  a jindy zase do historismu, byla velmi silně poškozena během mohutného požáru v roce 2008. Stále není obnovena, proto je možno ji částečně zařadit mezi objekty zmizelé Prahy.

Průmyslový palác vznikl v roce 1891 při příležitosti konání Zemské jubilejní výstavy. Jde o projekt architekta Bedřicha Munzbergera (a spolupracoval při něm i inženýr František Prášil, spoluzodpovědný za petřínskou rozhlednu). Stavba vznikala velmi rychle, práce byly totiž zahájeny až v červnu rok před výstavou. Výtvarnou výzdobu spoluvytvářeli B. Ohmann a Alois Dryák, figurální okna byla vytvořena podle návrhů Mikuláše Alše. Výstava byla velkým úspěchem a velká část jejích zajímavostí našla uplatnění i v následujících letech. Průmyslový palác, podobně jako celý areál později sloužil mnoha různým akcím a výstavám a to jak za dob Rakousko-Uherska, tak i v pozdějším prvorepublikovém období.

K jisté významné změně došlo až s příchodem bolševických mocipánů. Nejdříve se zde v únoru roku 1948 konal sjezd závodních rad za přítomnosti více jak osmi tisíc delegátů, který například vyhlásil generální stávku. Na památku této události došlo i k přejmenování budovy, která od té doby nesla jméno Sjezdový palác. Později, v letech 1952 až 1953 došlo k přestavbě celé budovy, která byla podřízena nové funkci vycházející i ze změněného názvu. Byla centrem sjezdů Komunistické strany Československa až do roku 1976, dokud její funkci nepřebral tehdejší Palác kultury neboli dnešní Kongresové centrum. Po sametové revoluci došlo k opětovnému přejmenování budovy na Průmyslový palác a ten později sloužil různým zajímavým výstavám. Jedna z nich mu byla i osudná. Během výstavy zubní techniky 16. října v roce 2008 zde vybuchl ničivý požár, který kompletně zdemoloval jedno křídlo paláce. I přes mnohé sliby o rychlé dostavbě zničené části budovy, ve skutečnosti se až do roku 2012 naprosto nic nestalo a stavba je stále nekompletní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 7 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.