Rudolfinum

Rudolfinum (taktéž někdy uváděné jako Dům umělců), honosná novorenesanční stavba, která se nachází na vltavském nábřeží na náměstí Jana Palacha v Praze 1, je dějištěm nejpřednějších kulturních akcí nejen v hlavním městě, ale obecně v celé zemi.

Nachází se přibližně na místech, kde dříve stávala barokní jízdárna vystavená v druhé polovině sedmnáctého století. Nápad na stavbu víceúčelového objektu, který by sloužil kulturním akcím se objevoval průběžně během celého devatenáctého století. Ale bylo v tom více mluvení než konání. Na konec v roce 1873 Česká spořitelna vykoupila na Rejdišti pozemek a rozhodla se vystavět Dům umělců, který měl být zároveň oslavou padesáti let její existence. Tady se automaticky vkrádá povzdech, jakou celospolečenskou zodpovědnost dokázali mít bohatí občané a firmy dříve a jakou dokážou mít dnes, protože spořitelna nejenže koupila pozemek, ale také financovala celou stavbu, která stála tehdy obrovskou částku dvou milionů zlatých.

Soutěž na projekt vyhráli Josefové Zítek a Schulz a práce byly zahájeny v roce 1876. Stavba byla dokončena v roce 1881, ale nad výzdobou se pracovalo ještě další čtyři roky. Slavnostní otevření chrámu umění, ve kterém byly nejen koncertní síně, ale i konzervatoř, obrazárna, sbírky Uměleckoprůmyslového muzea a další výstavní síně, proběhlo sedmého února roku 1885. První vystoupení České filharmonie se odehrálo v následujícím roce čtvrtého ledna, kdy zde byla odehrána Dvořákova Novosvětská. S příchodem samostatné republiky ale musela jít kultura stranou. Reprezentativní budova Rudolfina se zalíbila našim politikům, a tak zde až do roku 1939 sídlil náš parlament. Interiéry musely být přizpůsobeny novým potřebám a přestavbu v letech 1919 až 1920 vedl Václav Rozštlapil – i když průběžné úpravy a změny probíhaly až do roku 1934. Za druhé světové bylo Rudolfinum vráceno uměleckým účelům a došlo k několika přestavbám pro potřeby Německé filharmonie – a také byly odstraněny sochy „rasově nesprávných“ umělců. Po válce se sem na krátko čeští politici vrátili, ale od roku 1946 již Rudolfinum sloužilo umění. V tomto roce se zde také poprvé uskutečnil světoznámý festival Pražské jaro.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.