Státní opera

Státní opera v Praze je jedním z významnějších evropských hudebních divadel.  Nachází se při rušné ulici Legerova na Novém Městě v Praze 1. Dříve byla známa také pod názvem Smetanovo divadlo.

Historie opery sahá do poloviny devatenáctého století, kdy majitelka zdejší usedlosti Smetanka, paní Františka Bachleibová pronajala pozemek Stavovskému divadlu (za cenu kolem tisíce zlatých), aby si zde mohli postavit vedlejší scénu. Jejich dřevěná stavba vznikla v letech 1856 až 1858 a tvůrcem neorenesanční budovy byl Josef Niklas. Svůj provoz Novoměstské divadlo zahájilo v dubnu roku 1859, ale bylo jen letní scénou. V zimě sloužilo pro různé plesy a zábavy. Ale už v tehdejší době jeho hlavním repertoárem byly různá hudební představení.

Pohled na státní operu ze zadu - přes železniciV roce 1882 byl zdejší pozemek pořízen pro německý divadelní spolek a o tři roky později, Novoměstské divadlo či také Divadlo před Koňskou branou hrálo naposledy. Místo něj zde byla podle plánů vídeňské firmy Fellner und Helmer vystavěna dnešní vznešená novorenesanční stavba, která byla otevřena v lednu roku 1888 dílem Josefa Wagnera Mistři pěvci norimberští.   Prvním ředitelem byl A. Neumann, kterému se podařilo ze zdejší scény vytvořit divadlo mezinárodního významu, konec konců, na jeho prknech vystupoval například v roce 1904 jeden z nejznámějších zpěváků Enrico Caruso. Za první republiky divadlo prosperovalo, dokonce velmi často hostilo i umělce, kteří z různých důvodů byli v nacistickém Německu nežádoucí. Ale duch doby a klesající návštěvnost stejně donutily spolek v září roku 1938 činnost ukončit a budova byla prodána Československu.

Záběr na honosný vchod operyV roce 1945 se divadlo stalo na památku květnového povstání Divadlem Pátého května a jeho provoz zahájila symbolicky hra Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách. V roce 1949 se scéna stala součástí opery Národního divadla a také došlo k dalšímu přejmenování budovy, tentokrát na Smetanovo divadlo. V letech 1967 až 1973 muselo dojít k větší rekonstrukci celé budovy. V roce 1992 se divadlo osamostatnilo a bylo znovu přejmenováno, tentokrát získalo název Státní opera Praha.  Státní opera se stala velmi oblíbená, konají se zde každoroční plesy smetánky. Ale po roce 2010 došlo k novým plánům na reorganizaci a částečná slučování, znovu pod křídly Národního divadla.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.