Usedlost Jezerka – restaurace, divadlo

Nusle rozhodně nepatří mezi nejstarší části Prahy. Většina lidí tam asi nebude hledat  nějaké významné historické památky. Ale jedna zajímavůstka s velmi starými kořeny zde je. Jedná se o dnešní restauraci a divadlo, které se nachází v bývalé usedlosti Jezerka.

A kde jsou ty pradávné kořeny, u budovy, která rozhodně nevypadá na památku na začátky českého státu? Václav Hájek z Libočan, kněz a kronikář žijící v šestnáctém století ve své kronice poznamenává, že kněžna Libuše šla na vrch Bezer či Jezer, na kterém se nacházela i Libušina lázeň (či spíše jedno z míst, kterému se takto říká). Toto jsou mýty spojené se samým počátkem naší státnosti, pro které samozřejmě neexistuje žádný další jasný důkaz. Ale naznačují, že zdejší místo hrálo přinejmenším nějakou významnou mystickou roli již ve středověku, protože jinak by se ke kronikáři informace o něm asi nedonesla. To, jestli se v pramenu koupala kněžna Libuše se nedozvíme, ale víme to, že voda z něj byla již ve středověku vedena na Vyšehrad a také to, že ve čtrnáctém století byl obezděn a dřevěné potrubí zásobující pevnost bylo nahrazeno kamenným.

Po vysušení zdejších bažin zde byla založena i vinice. Nazývala se Šustrová a usedlost, která u ní byla během let byla pojmenována Šustrovka. Název Jezerka se objevil v první polovině devatenáctého století, po roce 1835, kdy byla stavba klasicistně přestavěna. Na začátku dvacátého století zde fungoval oblíbený hostinec, existovaly i plány na výstavbu hezkého městského parku, ale ty komplikovaly majetkové záležitosti. Začal vznikat v roce 1949, rok po ukončení nájmu zdejší restauraci spojeném s vyvlastněním (polovina budovy byla v soukromých rukou), která pak na čas zanikla. Budovy usedlosti byly přestaveny v sedmdesátých letech a vzniklo zde studio České televize. Během stavebních úprav došlo i k odstranění několika historických prvků z barokní doby a byl také zasypán zdejší rybníček. Po tzv. Sametové revoluci v restituci získali dědici zpět část Jezerky a tím se zkomplikovalo její následné využití, protože delší dobu se město nemohlo shodnout s majiteli. Nakonec zde vzniklo divadlo Na Jezerce, které využívá Divadelní společnost Jana Hrušínského a později také restaurace Jezerka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 4 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.