Zmizelé pražské ostrovy

V Praze na Vltavě se nachází několik větších ostrovů. Některé z nich hrají významnou roli v současném kulturním a společenském životě města. Ale dnes můžeme na řece navštívit jen část toho, co naši předkové mohli na Vltavě využívat.¨

Větší skupina ostrovů, které dnes již odnesla řeka se nacházely poblíž Štvanice. Vznikly během povodně v roce 1432, která byla tak silná, že dokázala zničit pět pilířů z Karlova mostu.  Bylo jich pět a jmenovaly se Bezejmenný, Papírnický, Kamenský, Rohanský a Vrbový. Jejich zánik není spojen s působením člověka, ale s regulací řeky a úpravy nábřeží, která zúžila Vltavu o přibližně sto metrů a dřívější ostrovy byly při ní spojeny s pevninou. K těmto pracím došlo na začátku dvacátého století. Další ostrov poblíž se nazýval Primátorský, který dříve patřil Novému Městu a který své jméno získal díky tomu, že byl pronajímán primátorům.

Velkým ostrovem byl i ostrov Libeňský, který sice existuje v názvu i v dnešní době, ale jedná se nyní pouze o poloostrov. K jeho zániku došlo v první polovině dvacátého století, během regulace řeky a výstavby Libeňského mostu. Mezi Trójou, Libní a Holešovicemi se nacházel velký ostrov, který nosil jméno Holešovický. Byl dosti rozlehlý a nacházely se zde různá pole a zahrady. Ostrovem přestal být na konci devatenáctého století, kdy byl spojen s pevninou a později došlo také k úplnému zasypání zdejšího ramene Vltavy.

Posledním zmizelým známějším ostrovem je Trojský ostrov. Místo, kde se nacházel lze poznat celkem jednoduše. Identifikovat se ho dá podle Trojského mlýna, který byl kolem poloviny devatenáctého století přestaven z mlýna na sýpku. Dnes již samozřejmě jako sýpka také neslouží, byl přestaven k obytným účelům. Ale je jasné, že kde byl mlýn, tam byl náhon a kde byl náhon tam mohl být i ostrov. Nejdříve se zde nacházely různé zahrádky, později zde byla louka a nakonec na začátku dvacátého století byla část ramene zaslepena. Ale později po založení zoologické zahrady se zdejší rameno využilo a jeho části vytvářejí tůňky pro více či méně exotické vodní ptactvo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 7, Praha 8 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.