Porodnice Apolinář (také lze narazit na názvy U Apolináře či Zemská nebo Hlávkova zemská porodnice) se nachází v Praze 2 na Novém Městě u ulice Apolinářská. Je často považována za jednu z nejzajímavějších novogotických budov v Praze. A někteří dokonce jí dávají i první místa z hlediska celé České republiky.
Začátky českého organizovaného porodnictví můžeme umístit na konec osmnáctého století, kdy Josef II. rozhodl, že část porodnic (šlo ale o budovy určené spíše pro chudinu, zámožní lidé si mohli dopřát plný komfort rození doma) bude financována státem. V Praze byly věnovány pro tyto účely a také pro nalezinec budovy bývalého exercičního domu, který se nacházel v Apolinářské ulici čp. 447. Měl sice připadnout armádě, ale nakonec bylo rozhodnuto jinak. Stavba byla rozšiřována a upravována podle potřeb, ale stejně v druhé polovině devatenáctého století se stalo jasné, že potřebám moderního porodnictví prostě postačovat nebude. První plány byly vypracovány v roce 1862, ale po námitkách ze strany odborné veřejnosti došlo k rozhodnutí, že musí být vypracovány znova a projekt byl svěřen významnému staviteli J. Hlávkovi (jehož jiným dílem je například také již dříve popisovaná kolej).
Josef Hlávka se na dílo velmi dobře připravil. Nejdříve prostudoval plány jiných porodnic a námitky lékařů k předchozímu projektu, propojil to s požadavky moderního porodnictví a tomu svůj projekt plně podřídil. Inspirací pro jeho stavbu byly porodnice v Bruselu, Paříži a Vídni. Ale i tak čeští lékaři do plánů zasáhli. Mimo jiné velmi viditelně pro každého, použitým materiálem měly být neomítnuté cihly. Náš slavný architekt budovu nedostavěl, dozor měl do roku 1870 a po něm na práci dohlížel architekt Čeněk Gregor. Do provozu byla uvedena v roce 1875. Náklady na stavbu i s vybavením činily jeden milion zlatých, co bylo více jak dvojnásobek původně naplánované částky. Budovy zůstaly až do dnešních dnů a jsou svědectvím architektonického umu našich předků a také zajímavých možností různých romantizujících řešení. Ale je jasné, že čas a moderní požadavky vyžadovaly určité změny. Došlo k dostavení kuchyně a prádelny a také bylo původní dřevěné vybavení nahrazené hygieničtějším lehce omývatelným.