Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž je velmi hezká průmyslová novorenesanční stavba, která se nachází v Korunní ulici v Praze 10 Vinohradech. Dnes již svému původnímu účelu, jakým bylo zásobování rychle rostoucího města vodou, neslouží.

Královské Vinohrady, v druhé polovině devatenáctého století samostatné město, potřebovaly pro svůj rychlý rozvoj dostatek vody. Proto si také v roce 1882 postavily v Podolí vodárnu, která se nacházela hned vedle Pražské vodárny a které v pozdějších letech byly sloučeny a tvoří dnes známý monumentální objekt mezi Vyšehradem a plaveckým bazénem. A pro další distribuci životodárné tekutiny nechaly vystavět i první vodojem. Ten ale brzy nahradila moderní krásná vodárenská věž – hlavním důvodem nové stavby byla potřeba zvýšit budovu, protože stará nevyhovovala neustále se zvyšující zástavbě Vinohrad. Autorem nové věže byl Antonín Turek (mimo jiné architekt Národního domu na Vinohradech či Vinohradské tržnice) . Ten své dílo postavi v bohatě zdobeném (mimo jiné i troubícími sochami andělů či symbolem Královských Vinohrad) novorenesančním stylu. Kromě vodárenské věže zde byly vystaveny i nová kotelna a studny.

Postavená věž měla sedm pater a vrchní terasa, která se nacházela ve výšce čtyřiceti metrů a zakrývala poslední podlaží sloužila jako oblíbená lidová rozhledna. Voda se do věže přečerpávala z podzemních vodojemů, které jsou funkční až do dnešních dnů. Vodu nejdříve vytlačovaly nahoru parní stroje, ty byly v roce 1914 nahrazeny elektrickými čerpadly. Vodárenská věž přestávala pracovat už ve třicátých letech dvacátého století a k definitivní změně na byty a kanceláře došlo po roce 1962. Budova byla vyhlášena za národní památku v roce 1991 a o dva roky později došlo také k její rekonstrukci. V devadesátých letech byla také převedena z majetku vodáren do vlastnictví hlavního města Prahy. Ačkoliv je obývána, tak bydlení zde není příliš komfortní, protože její vysoké stropy znamenají, že bydlení je téměř nemožné pohodlně vytopit a navíc budova nemá výtah. A status kulturní a technické památky zase velmi omezuje různé úpravy interiéru a exteriéru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 10 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.